Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XPG by ADATA |
| Series | GAMMIX S60 |
| Model | GAMMIX S60 (AGAMMIXS60-512G-CS) |
| Capacity | 512GB |
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Protocol | NVMe 1.4 |
| Flash Type | 3D NAND |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 4,700MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 1,700MB/s |
| Sequential Read Speed (PS5) | Up to 4,000MB/s |
| Endurance Rating | 110TBW |
| General | |
| Features | SLC Caching with Host memory buffer |
| Advanced LDPC ECC Technology | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| MTTF | Up to 1.5 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1,500 G @ 0.5ms |
| Certifications | CE, FCC, BSMI, KC, Morocco, EAC, RCM, UKCA, RoHS |
| PS5 Compatibility | Yes |
| Dimensions (with heatsink) | 80 x 22 x 3.13 mm (L x W x H) |
| Dimensions (without heatsink) | 80 x 22 x 2.15 mm (L x W x H) |
| Weight (with heatsink) | 11g |
| Weight (without heatsink) | 7g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,699.00
R2,149.00
Save: R 1,550!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,899.00
Save: R 800!

