Customers Who Viewed This Product Purchased
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,399.00
Save: R 1,100!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Crucial |
| Series | SSD's |
| Model | CT2000T705SSD3 |
| Interface | PCIe Gen 5.0 x4, NVMe 2.0 |
| Capacity | 2TB |
| Raw Capacity | 2048GB |
| Form factor | M.2 (2280) |
| SSD Endurance (TBW) | 1200TB |
| Sequential Read | 14,500 MB/s |
| Sequential Write | 12,700 MB/s |
| MTTF | 1.5 million hours |
| 4KB Random Read | 1,550K IOPS |
| 4KB Random Write | 1,800K IOPS |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 8 x 2.2 x 0.3 cm |
| Product Weight | 12g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Or 1200TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!



