Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Cudy |
| Series | Range Extender |
| Model | RE1500 AX1500 WiFi 6 |
| WiFi | |
| Wireless Standard | Wi-Fi 6 |
| Wi-Fi Modulation | Up to 1024-QAM |
| Wi-Fi Efficiency | Beamforming |
| Max Capacity | 128 clients |
| Recommended Client Upper Limit | 30 clients |
| Wi-Fi Channel Widths | 20/40/80 MHz |
| Wi-Fi Security | WPA/WPA2/WPA3 |
| WPS | Supported |
| 5 GHz Wi-Fi Speed | 1201 Mbps |
| 2.4 GHz Wi-Fi Speed | 300 Mbps |
| 5 GHz Wi-Fi Streams | 2T2R (2×2 MIMO) |
| 2.4 GHz Wi-Fi Streams | 2T2R (2×2 MIMO) |
| Wi-Fi Antennas | 2× Fixed |
| Range | Max 150m |
| Platform | |
| CPU | 1.0GHz ARM CPU |
| Flash Storage | 16MB (128 Mbit) NOR |
| System Memory | 128MB (1 Gbit) DDR3 On-Board |
| Operating System | Cudy OS |
| App Support | Cudy App for iOS, Android |
| System | |
| Operating Modes | Access Point (requires wired backhaul) |
| Range Extender | |
| Mesh System | Cudy Mesh Satellite |
| Mesh Backhaul | Wireless Backhaul |
| Wired Backhaul | |
| Supports Multi-Band Backhaul (wired & wireless simultaneously) | |
| Hardware | |
| Ports | 1x 100Mbps Fast Ethernet RJ-45 LAN Port |
| Buttons | WPS Button, Reset Button |
| LEDs | Signal Strength (Extender Mode), WPS Indicator, Power LED |
| Power | |
| Power Source | AC Power |
| Voltage | 100V ~ 240V |
| Power Consumption | 10W (Max) |
| General | |
| Colour | White |
| Certifications | FCC, CE |
| Dimensions | 129.6 x 80 x 48.6mm (H x D x W) |
| Weight | 203.6 grams |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers









