MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR6,999.00
R4,499.00
Save: R 2,500!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EPOS |
| Series | Gaming Series |
| Model | H6PRO Closed Acoustic Gaming Headphone (1000968) |
| Technical | |
| Ear Coupling | Around Ear |
| Transducer Principle | Dynamic, Open |
| Cable Length | 2.5 m GSA 30 PC Cable |
| 1.4 m GSA 30 Console cable | |
| Connector Plugs | 2 x 3.5 mm (3-pole connectors) |
| 1 x 3.5 mm (4-pole connector) | |
| Compatibility | PC / macOS / PS4 / PS5 / Xbox One / Xbox Series X / Nintendo Switch / Devices with 3.5 mm jack input |
| Headphones | |
| Driver Size | 42 mm |
| Frequency Response | 20 – 20,000 Hz |
| Impedance | 28 Ω |
| Sound Pressure Level | 117 dBSPL / 1 Vrms @ 1 kHz |
| Microphone | |
| Frequency Response | 100 - 10,000 Hz |
| Pick-Up Pattern | Bidirectional |
| Sensitivity | -35 dBV / Pa @ 1 kHz |
| Weight | 322 grams |
| General | |
| Colour | Racing Green |
| Features | Closed Transducer |
| Replaceable 3.5 mm audio cables | |
| Crystal-clear communication | |
| Adjustable comfort | |
| Intuitive volume control | |
| Flip to mute microphone | |
| Detachable microphone boom arm | |
| Package Contents | H6PRO Closed Acoustic Racing Green Gaming Headset |
| GSA 30 PC Cable | |
| GSA 30 Console Cable | |
| 2 x H6PRO Covers | |
| Safety Guide | |
| Quick Start Guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- EPOS H6Pro Review purchased from WootWare - Daniel, 8 June 2023
The headset is lovely, it is very confortable. The Audio Drivers are great, allowing for high volumes without distortion to the sound. They have a high build quality and good looking finish. One thing worth mentioning is I did opt for the closed ear version, they have a very high level of outside noise cancellation, to some this may be undesirable to some in which case consider the open ear version
Great product overall, would recommend.
This is the second thing I have bought from WootWare and their responsiveness and service has been outstanding!
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









