MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
In stock with WootwareR4,499.00
R3,199.00
Save: R 1,300!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R4,999.00
Save: R 2,200!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EPOS |
| Series | H6PRO Closed Back & GSX300 Audio Bundle |
| Model | 1001165 |
| EPOS H6PRO Closed Back Black Wired Gaming Headset Technical Specifications | |
| Ear Coupling | Around Ear |
| Transducer Principle | Dynamic, Open |
| Cable Length | 2.5 m GSA 30 PC Cable |
| 1.4 m GSA 30 Console cable | |
| Connector Plugs | 2 x 3.5 mm (3-pole connectors) |
| 1 x 3.5 mm (4-pole connector) | |
| Compatibility | PC / macOS / PS4 / PS5 / Xbox One / Xbox Series X / Nintendo Switch / Devices with 3.5 mm jack input |
| Headphones | |
| Driver Size | 42 mm |
| Frequency Response | 20 – 20,000 Hz |
| Impedance | 28 Ω |
| Sound Pressure Level | 117 dBSPL / 1 Vrms @ 1 kHz |
| Microphone | |
| Frequency Response | 100 - 10,000 Hz |
| Pick-Up Pattern | Bidirectional |
| Sensitivity | -35 dBV / Pa @ 1 kHz |
| Weight | 322 grams |
| General | |
| Colour | Sebring Black |
| Features | Closed Transducer |
| Replaceable 3.5 mm audio cables | |
| Crystal-clear communication | |
| Adjustable comfort | |
| Intuitive volume control | |
| Flip to mute microphone | |
| Detachable microphone boom arm | |
| Package Contents | H6PRO Closed Acoustic Black Gaming Headset |
| GSA 30 PC Cable | |
| GSA 30 Console Cable | |
| 2 x H6PRO Covers | |
| Safety Guide | |
| Quick Start Guide | |
| EPOS GSX 300 External USB Sound Card Technical Specifications | |
| Supported Sample Rates | 24 bit 96 kHz |
| 7.1 @ 16 bit 48 kHz with EPOS Gaming Suite | |
| Recommended Headphone Impedance | 25 Ohms - 75 Ohms |
| USB standard | USB 2.0 |
| Total Harmonic Distortion | < 0.01% |
| Cable Length | 1.2m |
| Connectivity | 3.5mm Headset Jack |
| 3.5mm Microphone Jack | |
| Micro USB | |
| Compatibility | PC |
| Packaging | |
| Dimensions | 168mm x 144mm x 57mm |
| Weight | 309g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great headphones - Roberto, 17 April 2023
The sound quality is really great with the included sound card. Micro usb cable is short, so if you plan on not placing the soundcard next to your USB port, then buy a longer one.
Sound 9/10
Comfort 8/10
Passive noise cancellation 10/10 (buy open back if you don't like this)
Epos software 5/10
Mic quality 8/10 for std headset mics - Great deal - Ruan, 27 March 2023
Really great sound. Easy to install and update. Everyone I speak to on discord notices my voice sounding better over the calls. Great deal with really exceptional hardware.
- EPOS H6PRO Over-Ear Closed-Back Headset - Sean, 16 January 2023
Note that this is a big step up in the middle of the range headsets. You'll be pleasantly surprised with the build quality of the headset and its performance. Top notch Sennheiser sound. The sounds are strong and precise. But not crazy base that hurts my ears after a long round of gaming. Somehow, the sounds are softer on the ear. The fit is very comfortable. And because it isn't wireless, it's very light. I chose the closed-back because I exclusively play online fps games. It works on both PC and console. Two things: 1. Please note that it has two 3.5mm plugs (no USB) - so stereo only. 2. Because it's a closed-back, you'll hear your own voice almost echo in your ear as you talk, and it'll sound annoying at first (not loop-back sound - so it's instant – which is much better) because it pretty much blocks out any outside sounds. But I got used to it and don't notice it anymore after just a couple of days. If you want a more spacious feel, and you don't only play fps's, then consider the open-back version. I believe it's better for other gaming formats and has more open field type of sound and better for the audiophiles out there. But don't quote me on that. The mic is great (none of my online friends have complained yet). I also bought the external sound card bundle on the special to convert the 3.5mm stereo to USB and 7.1 surround sound. To be honest, the stereo is so good, that I'm only using it in stereo now. I struggled at first to get the EPOS Gaming Suite going. But Wootware discovered that I was using an old version (which I downloaded from the EPOS website!). But Wootware discovered a different upgraded version (also on the EPOS website). And it working now. A beef with the GTX300 sound card is that it comes with a USB cable with a micro-USB plug (not Type C) that doesn't fit snuggly into the back of the unit and wiggles around a little and worried me that it would eventually damage the input port. Expected better from Sennheiser. So, I found an old Huawei USB cable that I had lying around and that clips nice and solidly into the back of the device. Overall, very happy and impressed with the devices and top notch Wootware service and assistance as usual.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









