Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVGA |
| Series | GT 1030 |
| Model | 02G-P4-6333-KR | Chipset |
| GPU | GeForce GT 1030 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1290 MHz |
| Boost Clock | 1544 MHz |
| GPU Architecture | NVIDIA Pascal | Memory |
| Memory Clock | 6008 MHz |
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Interface | 64-bit |
| Memory Type | GDDR5 | 3D API |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Vulkan | Yes | Connectivity |
| Ports | 1x HDMI | 1x DVI |
| Multi-Monitor Support | Up to 2 Displays |
| Maximum Digital Resolution | 3840 x 2160 | General |
| Cooler | EVGA Single Fan Cooler |
| Features | NVIDIA GameWorks Technology | NVIDIA GPU Boost 3.0 | Vulkan API | Built For EVGA Precision XOC | Max Digital Resolution - 3840 x 2160 (60Hz) | Microsoft DirectX 12 API | PCI Express 2.0 | Low-Profile Ready | Power Requirements |
| Recommended Power Supply | Minimum of 300 W |
| Power Consumption | 30 W | Physical Aspects |
| Form Factor | Low Profile |
| Slot Width | 1.5 Slot |
| Dimensions (LxH) | 169 x 68.8 mm | Warranty Information |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Lian Li G99.LAN217X.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass Black Ste...
Contact for AvailabilityR2,999.00
R2,599.00
Save: R 400!
Western Digital WDS400T4B0E Blue SN5000 4TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR15,999.00
R8,799.00
Save: R 7,200!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!





