Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Arctic |
| Series | Freezer 4U-SP5 |
| Model | ACFRE00158A |
| General Specifications | |
| Thermal Compound | ARCTIC MX-6 0.8 g Syringe incl. |
| Operating Ambient Temperature | 0°C - 40°C |
| Dimensions | 124mm (L) x 147mm (W) x 145mm (H) |
| Weight | 1512 g |
| Compatibillity | |
| AMD | SP5 |
| Server Rack Unit | 4HE & up |
| Heatsink Specifications | |
| Heat Pipe | Direct Touch, Ø 6 mm x 10 |
| Number of Fins | 62 |
| Fin Material | Aluminium |
| Fan Specifications | |
| General | 2x 120 mm PWM Fans |
| Fan Speed | 300rpm - 3300rpm, PWM Controlled |
| Connector | 4-Pin Plug |
| Cable Length | 200 mm |
| Bearing | Dual Ball Bearing |
| Noise Level | 45.3 dBA |
| Air Flow | 81.04 cfm | 137.69 m³/h |
| Static Pressure | 4.35 mmH2O |
| Current | Voltage | 0.29 A | 12 V DC |
| Startup Voltage | 3.1 V DC |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR669.00
R549.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!









