Customers Who Viewed This Product Purchased
Sennheiser HD 599 Circumaural Open Back Ivory/Brown Stereo Wired ...
Contact for AvailabilityR3,399.00
R2,999.00
Save: R 400!
Razer RZ12-03820200-R3G1 Hammerhead HyperSpeed For Xbox Wireless ...
In stock with WootwareR3,099.00
R2,499.00
Save: R 600!
Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | FIIO |
| Series | Headphones |
| Model | FT1 Pro |
| Type | Open-back planar headphones |
| Frequency Response | 7Hz-40kHz |
| Driver | 95x86mm FIIO-developed planar |
| Impedance | 20Ω |
| Sensitivity | 95dB/mW@1kHz, 112dB/Vrms@1kHz |
| Weight | 374g (excluding cable) |
| Cable Material | Silver-plated oxygen-free copper |
| Cable Length | 1.5m |
| Connector Type | Dual 3.5mm TRS |
| Audio Plug | 3.5mm/4.4mm |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Amazing sound - Giovanni, 30 July 2025
Fully worth the price, i don't know if there's a better pair of headphones in the price range right now.
- Great planar magnetic headphones - Marco, 4 April 2025
Superb sound and build quality! Can’t go wrong with these at all!









