Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
GamerStorm PF700X 700W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR1,099.00
R949.00
Save: R 150!
FSP VITA-750BD VITA BD 750W PCIe 5.1 80 Plus Bronze Non-Modular A...
In stock with WootwareR1,389.00
R999.00
Save: R 390!
ASUS Prime 750W 80 Plus Bronze Non-Modular ATX Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,199.00
Save: R 800!
1STPLAYER NGDP-GLD-750-BK-ZA 750W 80-Plus Gold ATX 3.1 Fully Modu...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,699.00
Save: R 500!
ASUS AP-750G Prime 750W 80 Plus Gold Fully Modular White Desktop ...
Stock Coming SoonR2,730.00
R1,699.00
Save: R 1,031!

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Fractal Design |
| Series | Ion |
| Model | Ion+ 760 (FD-PSU-IONP-760P-BK) |
| Specifications | |
| 80 Plus Certification | Platinum |
| Modular Cables | Fully modular |
| Cable Type | Modular 24-pin: Braided sleeve UltraFlex wire |
| Others: Flat UltraFlex wire | |
| Fan Type | Customised 140mm FDB bearing Fractal Design Dynamic series fan |
| Maximum Operating Temperature (full load) | 50°C |
| Semi-Passive Operation | Yes, user selectable (Zero RPM) |
| Sleep State Compliance | C6 / C7 |
| Capacitors | Japanese |
| Protection Features | Over voltage protection |
| Under voltage protection | |
| Over power protection | |
| Short circuit protection | |
| Over current protection | |
| Over temperature protection | |
| Approvals & Certifications | CE, FCC, TUV, cTUVus, EAC, RCM, CCC, BSMI, CB, RoHS, WEEE |
| Life Expectancy (MTBF) | 100,000 hours |
| Input Voltage | 100 - 240V AC |
| Input Frequency | 50 - 60 Hz |
| Input Current | 10A / 5A |
| Number of 12V Rails | 1 |
| PSU Specification Compliance | N/A |
| Standby Efficiency | ErP 2013 (<0.45W @230 VAC, 45 mA load on +5Vsb) |
| Connectors | |
| ATX 24 pin | 1 |
| EPS / ATX12V | 2 |
| PCIe 6+2 pin | 6 |
| SATA | 10 |
| Peripheral | 4 |
| Cable Configuration (length between connectors) | |
| ATX 24 pin | 600 mm |
| ATX12V 4+4 pin | 700 mm |
| EPS12V 8 pin | 600 mm |
| PCIe 6+2 pin | 550 + 120 mm |
| SATA | 400 + 120 + 120 + 120 mm & 650 + 120 mm |
| Peripheral | 400 + 120 + 120 + 120 mm |
| DC Output | |
| 3.3V | 22A |
| 5V | 22A |
| 3.3V & 5V Combined | 120W |
| 12V | 63.3A |
| -12V | 0.3A |
| +5Vsb | 3A |
| Total Power | 760W |
| Other | |
| Package Contents | Ion+ PSU with protective bag |
| Modular cables in a convenient storage bag | |
| Screw pack with Velcro cable ties | |
| User manual | |
| Dimensions (LxWxH) | 150 x 150 x 86 mm (unit only) |
| 325 x 110 x 210 mm (packaging included) | |
| Weight | 1.665kg (unit only) |
| 2.975kg (packaging included) | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- High-Quality at a great price - Christoff, 12 May 2021
The PSU is super quiet, easy to install, and comes with handy cable management velcro strips. Overall would definitely recommend, especially for the price considering the 80+ Platinum rating
- Quiet, High-Quality PSU, though cables a bit lacking. - Petrus, 23 April 2021
Overall, can't recommend the PSU itself enough for the given price and certification. It's quiet, easy to install and provides enough power for any RTX3080 system and below. Only reason it isn't a 5 star review, is due to the somewhat cheap quality of the cables. Given the price, it's understandable, but how stiff the cables feel makes pluging it in to an existing system a bit uncomfortable, and make for less than optimal bends. Cables also separate if you don't specifically hold them together. Recommend custom sleeved cables if you care about look and feel, otherwise it works great.
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,099.00
Save: R 700!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,999.00
R4,199.00
Save: R 1,800!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,199.00
Save: R 800!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,899.00
Save: R 600!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
Corsair CP-9020302-WW RM650e 650W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully Mod...
Contact for AvailabilityR2,077.00
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
























