Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
Contact for AvailabilityR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,399.00
Save: R 3,000!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,399.00
R10,799.00
Save: R 1,600!
GeiL GAMSG532GB6000C36CDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,499.00
R8,399.00
Save: R 1,100!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!
Patriot PVER532G60C30KW Viper Elite RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000 C...
In stock with WootwareR12,099.00
R9,399.00
Save: R 2,700!
G.Skill F5-6000J3040G32GX2-TZ5N Trident Z5 NEO 64GB (2x32GB) DDR5...
Contact for AvailabilityR24,199.00
R19,999.00
Save: R 4,200!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | G.Skill |
| Series | Sniper |
| Model | F3-1866C10D-16GSR |
| Capacity | 16GB (2x8GB) |
| Memory Type | DDR3 |
| Tested Speed | 1866 MHz |
| Tested Latency | 10-11-10-30-2N |
| Tested Voltage | 1.5V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| SPD Speed | 1333 MHz |
| SPD Voltage | 1.5V |
| Channel Configuration | Dual Channel Kit |
| Fan Included | No |
| Height | 42 mm |
| Features | Intel XMP (Extreme Memory Profile) Ready |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Perfect - Arno, 28 August 2023
The RAM works great! had to upgrade 2 x 3rd Gen i3 PC's and this worked great!
Received quicker than expected. Thank you Woot Woot! - Perfect - Richard, 30 March 2023
Just what the doctor ordered to pep up my aging pc
- Great product, great price! - Tinus, 1 February 2023
Great price for a 1866mhz ddr3 RAM set, extremely happy and satisfied with the performance, rare to find something like this new locally. Good, stable performance after clocking and setting timings. Will definitely be my go-to brand of memory from now on.
- Excellent Product - Dolfie, 16 September 2022
Installed it and worked great. Its hard to find these anywhere else at this price so when its available grab it to give new life to an old machine. It was definetly worth it
- Goeie diens - Cj, 18 August 2022
Baie dankie vir die ongelooflike goeie diens, ek het maandag die 15/08/2022 bestel en het die ram die woensdag 17/08/2022 ontvang, het dit in gesit en werk 100%, ek sal julle verskere meer ondetsteun.
Beste diens - Right Price and good service - Jaco, 17 January 2022
The price was right for these and the service and delivery was good. First time buying from Wootware.
- Quality and Performance - Marco, 14 October 2021
Effectively reinvigorated an aging system with a 3rd generation Intel i7. Thanks to each module's dense heatsink, a good XMP can be applied without risk of overheating the chips. Recommended!
- Old computer - Charl, 17 June 2021
Put some life back into my old gaming computer.Money well spent.Thanks all at Wootware.
- The only place where you can still get good DDR3 - Faux, 26 November 2020
Wowee, somehow wootware is still stocking DDR3 16G Kits faster than 1600mhz, These are nearly impossible to source at any other online store unless you want to get ripped off by takealot.
Perfect for an older system which you're bringing up to speed, the edge of the heatsink has this weird notch that sticks up which might be a pain if you're using a large CPU cooler which overhangs memory slots.
I've had a set of these since around 2015 and still going strong, just got two more to put into an Ivy Bridge & Haswell-R system which also works perfectly with XMP. - Good performance - Elroy, 14 October 2020
Very nyc to have when coming from 8gigs of ram... YOUL see the difference in playing games
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









