Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,399.00
Save: R 3,000!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,399.00
R10,799.00
Save: R 1,600!
GeiL GAMSG532GB6000C36CDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,499.00
R8,399.00
Save: R 1,100!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | G.Skill |
| Series | Trident Z5 RGB Series |
| Model | F5-6400J3239F48GX2-TZ5RK |
| Form Factor | 288-pin UDIMM Desktop |
| Capacity | 96GB (2x48GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 6400 |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel |
| Tested Latency | CL32, 32-39-39-102 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC, DDR5 On-Die ECC |
| SPD Speed | 5600 |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Height | 44mm |
| Overclocking Support | Intel eXtreme Memory Profile 3.0 |
| RGB Support | G.SKILL Trident Z Lighting Control software |
| Supports ASUS Aura, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light, ASRock PolyChrome Software | |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Stable Ram - Framemaker, 20 December 2024
This 96GB RAM kit is a fantastic choice for professionals. I started with one kit, enabled XMP in MSI BIOS (Z890 Carbon WiFi), and it was perfectly stable and snappy for my video and motion graphics work.
After upgrading to a second kit for smoother 4K preview renders in After Effects, I faced a minor hiccup—Windows wouldn’t start with XMP enabled. Disabling XMP resolved the issue, and the system remains rock-solid, obviously with slightly reduced speeds but that's expected.
Stability and multitasking are excellent, allowing me to run multiple Adobe apps and renders simultaneously without a hitch.
The tasteful RGB is great and easily controlled via an App like SignalRGB.
Just remember to install the kits in paired slots as per your motherboard instructions.
Overall, I’m super happy with this RAM. Super stable, ideal for heavy creative workflows, and visually appealing. That's a win!





