Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Galax |
| Series | SG Series |
| Model | 3090 SG Edition 1-Click OC (39NSM5MD1GNA) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3090 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Base Clock | 1400 MHz |
| Boost Clock | 1695 MHz |
| 1-Click OC Clock | 1710 MHz* |
| *Requires installation of Xtreme Tuner Plus software and using the 1-Click OC feature. | |
| CUDA Cores | 10496 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 19.5 Gbps |
| Memory Size | 24GB |
| Memory Interface | 384-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bandwidth | 936 GB/s |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1 | |
| HDCP Support | Yes, v2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4x Displays |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | Yes, NVIDIA SLI Ready (NVLINK) |
| Features | Innovative 1-Clip Booster |
| Backplate with Additional Ventilation Holes | |
| Exclusive "WINGS" Fan Blade Design | |
| Silent Extreme Technology | |
| 2nd Gen Ray Tracing Cores | |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 7th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| Power Requirements | |
| Minimum Recommended Power Supply | 750W |
| Power Connector | 2x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Triple Slot |
| Dimensions | 329 x 130 x 61 mm (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- All good - Pieter, 2 December 2020
Once over the "whats the game" logo, quite good card. Runs ~73C with custom boost curve at ~1900 mhz. Fan speed auto at ~60% less loud than case fans. At 80% start to be audible, temps at ~65C. Power limits cannot be raised as expected
Customers Who Bought This Also Bought
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,259.00
Save: R 940!
ARCTIC ACFAN00307A P12 Pro PST 120mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R999.00
Save: R 500!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,499.00
R11,799.00
Save: R 5,700!
ASUS TUF-GAMING-1200G TUF Gaming 1200W 80 Plus Gold Certified Ful...
In stock with WootwareR5,299.00
R3,599.00
Save: R 1,700!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Kingston KCP556US8-16 16GB (1x16GB) DDR5-5600MT/s CL46 1.1V Deskt...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,999.00
Save: R 300!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
Intel BX80768265K Core Ultra 7 265K 20-Core 5.50GHz Arrow Lake-S ...
Contact for AvailabilityR10,199.00
R7,499.00
Save: R 2,700!
ID-Cooling DX360 MAX DX Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,799.00
R1,399.00
Save: R 1,400!
PELADN WO4 AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 32GB (2x16GB) DDR5-56...
In stock with WootwareR14,799.00
R11,499.00
Save: R 3,300!













