Product Description
Additional Information
Reviews (3)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ARCTIC |
| Series | P12 Pro PST |
| Model | ACFAN00307A |
| General | |
| Operating Ambient Temperature | 0–40 °C |
| Dimensions | 120mm x 120mm x 25mm |
| Net Weight | 185g |
| Fan Specifications | |
| Fan Speed | 600rpm - 3000rpm, PWM controlled |
| 0 rpm below 5 % PWM | |
| Airflow | 77 cfm | 131 m³/h |
| Static Pressure | 6.9 mmH2O |
| Fan Bearing | Fluid Dynamic Bearing |
| Typical Voltage | 12 V DC |
| Start Up Voltage | 3.3 V DC |
| Current | 0.33 A |
| Cable Length | 400 mm + 80 mm Daisy-Chain Cable |
| Connector | 4-Pin Fan Plug + 4-Pin Socket |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Replacement fan - Pierre, 22 January 2026
It works but I have no way of measuring if it is better
- Impressed - Dennis, 19 January 2026
I am very impressed with the performance of these fans, and for the bundle and price!
Will definitely use them in future. I saw a drastic drop in PC temps. - Incredible Value and Performance - Joshua, 29 September 2025
The best fans I've ever invested in. These are vastly superior to the P12 Max, being quieter at low speeds and pushing significantly more air. I highly recommend these if you're looking to upgrade your fan setup.
Category Bestsellers
ARCTIC ACFAN00307A P12 Pro PST 120mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R999.00
Save: R 500!
Lian Li G99.12CL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless ARGB 120mm 2150 RPM B...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFAN00319A P14 Pro PST 140mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,699.00
R1,299.00
Save: R 400!
ID-Cooling TF-12025-PRO-BLACK 120mm PWM Black Case Fan
In stock with WootwareR199.00
R139.00
Save: R 60!
ID-COOLING AF-127-GDL Gold Series 120mm 2000 RPM PWM Black & Gold...
In stock with WootwareR199.00
R179.00
Save: R 20!
Lian Li G99.12RCL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless Reverse Blade ARGB 1...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFAN00310A P12 Pro ARGB 120mm PWM Black Case Fan - 3 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R879.00
Save: R 620!
NZXT RF-D14DF-B1 F140 RGB Duo 140mm Case Fan Black - Twin Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R799.00
Save: R 700!
Customers Who Bought This Also Bought
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!










