| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | Case Fans |
| Model | AF-1230-K |
| Fan Dimension | 120×120×30mm |
| Weight | 220g (Net weight includes the fan only) |
| Rated Voltage | 12VDC |
| Operating Voltage | 10.8~13.2VDC |
| Starting Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.2A |
| Power Input | 2.4W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Fan Speed | 500±200~2000RPM±10% |
| Max. Air Pressure | 2.78mmH2O |
| Max. Air Flow | 84.7CFM |
| Noise | 31.1dB(A) Max. |
| Connector | 4Pin PWM |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- The GOAT - Maz, 13 February 2026
I fully agree with the other review. This thing moves AIR. It makes no sense to go with any other fan. Especially if you're doing an all-black build. Simply marvellous.
- As good as the best, maybe evn better? - Hugo, 1 October 2025
Running as an exhaust fan in a Montech Air Lite. It's as quiet and efficient as they come. On an Asus A320M-K with basic fan control and I have it at 320RPM with the PC at idle. It has no funny rings as it spins up to full speed either. Static pressure claim is VERY true. You will have to feel this thing move air to understand.
For what you pay for these I cannot justify buying into its way more expensive competition. Its just not sensible.
This will be my go to fan for cases from now on.
ARCTIC ACFAN00307A P12 Pro PST 120mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R999.00
Save: R 500!
Lian Li G99.12CL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless ARGB 120mm 2150 RPM B...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ID-Cooling TF-12025-PRO-BLACK 120mm PWM Black Case Fan
In stock with WootwareR199.00
R139.00
Save: R 60!
Lian Li G99.12RCL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless Reverse Blade ARGB 1...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFAN00319A P14 Pro PST 140mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,699.00
R1,299.00
Save: R 400!
ID-COOLING AF-127-GDL Gold Series 120mm 2000 RPM PWM Black & Gold...
In stock with WootwareR199.00
R179.00
Save: R 20!
ARCTIC ACFAN00310A P12 Pro ARGB 120mm PWM Black Case Fan - 3 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R899.00
Save: R 600!
NZXT RF-D14DF-B1 F140 RGB Duo 140mm Case Fan Black - Twin Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R799.00
Save: R 700!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!












