Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-COOLING |
| Series | AF Series |
| Model | AF-127-GDL |
| Dimensions | 120mm x 120mm x 27mm |
| Colour | Midnight Black & Gold |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Materials | Rubber, PCB, High-quality plastic |
| Performance | |
| Speed | 500 ±200 - 2000 RPM ±10% |
| Airflow | 0 - 78 CFM |
| Static Pressure | 0 - 2.68 mmH2O |
| Sound Level | Up to 29.9 dBA |
| Power | |
| Starting Voltage | 7V DC |
| Power Draw | 0.25A @ 12V (3W) per fan |
| Connector | 4-pin PWM header, Supports daisy-chaining |
| RGB | |
| LED Type | N/A |
| LED Connector | N/A |
| LED Rated Voltage | N/A |
| LED Power Consumption | N/A |
| Connector | N/A |
| General | |
| Weight | 0.180kg (per fan) |
| Controller Compatibility | Supports all motherboard PWM controls |
| Boxed Accessories | 4x Standard Chassis screws |
| 4x Standard Radiator Screws | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ARCTIC ACFAN00307A P12 Pro PST 120mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R999.00
Save: R 500!
Lian Li G99.12CL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless ARGB 120mm 2150 RPM B...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ID-Cooling TF-12025-PRO-BLACK 120mm PWM Black Case Fan
In stock with WootwareR199.00
R139.00
Save: R 60!
Lian Li G99.12RCL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless Reverse Blade ARGB 1...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFAN00319A P14 Pro PST 140mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,699.00
R1,299.00
Save: R 400!
ID-COOLING AF-127-GDL Gold Series 120mm 2000 RPM PWM Black & Gold...
In stock with WootwareR199.00
R179.00
Save: R 20!
ARCTIC ACFAN00310A P12 Pro ARGB 120mm PWM Black Case Fan - 3 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R899.00
Save: R 600!
NZXT RF-D14DF-B1 F140 RGB Duo 140mm Case Fan Black - Twin Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R799.00
Save: R 700!









