Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | Case Fans |
| Model | AS-140-K |
| Fan Dimensions | 140 × 140 × 25mm (L x W x D) |
| Fan Speed | 300±200 ~ 1800RPM ±10% |
| Fan Airflow | Up to 72.2 CFM |
| Fan Air Pressure | Up to 1.65 mmH2O |
| Fan Noise | ≤ 30 dBA |
| Fan Connector | 4-Pin PWM daisy-chaining connector |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Fan Rated Voltage | 12VDC |
| Fan Rated Current | 0.12A |
| Fan Power Consumption | 1.44W |
| Colour | Black |
| Weight | 0.2kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Silent Fans - Rupert, 28 October 2025
These fans are worth it, they are silent and push air in. There is no coil whine, its so soft you can mistake it for a breeze. The quality of these fans are great, they come with 4 screws and you can daisy chain them.
If you want a good case fan that does not break the bank and you want 140mm fans with good quality, good sound and no coil whine, get this. - Solid and Quiet - Beni, 31 January 2025
Really solid build quality! And quiet and pairing with C8 PC case running 4 of them, help keeping the 9800X3D cool, clocking at 4.9Hz stable.
Category Bestsellers
ARCTIC ACFAN00307A P12 Pro PST 120mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R999.00
Save: R 500!
Lian Li G99.12CL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless ARGB 120mm 2150 RPM B...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
Lian Li G99.12RCL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless Reverse Blade ARGB 1...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFAN00319A P14 Pro PST 140mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,699.00
R1,299.00
Save: R 400!
ID-Cooling TF-12025-PRO-BLACK 120mm PWM Black Case Fan
In stock with WootwareR199.00
R139.00
Save: R 60!
ID-COOLING AF-127-GDL Gold Series 120mm 2000 RPM PWM Black & Gold...
In stock with WootwareR199.00
R179.00
Save: R 20!
ARCTIC ACFAN00310A P12 Pro ARGB 120mm PWM Black Case Fan - 3 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R879.00
Save: R 620!
NZXT RF-D14DF-B1 F140 RGB Duo 140mm Case Fan Black - Twin Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R799.00
Save: R 700!
Customers Who Bought This Also Bought
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!











