Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | Case Fans |
| Model | AF-1230-W |
| Fan Dimension | 120mm x 120mm x 30mm |
| Weight | 220g (Net weight includes the fan only) |
| Rated Voltage | 12VDC |
| Operating Voltage | 10.8~13.2VDC |
| Starting Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.2A |
| Power Input | 2.4W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Fan Speed | 0 ~ 2000RPM±10% |
| Max. Air Pressure | 2.78mmH2O |
| Max. Air Flow | 84.7CFM |
| Noise | 31.1dB(A) Max. |
| Connector | 4Pin PWM |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ARCTIC ACFAN00307A P12 Pro PST 120mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R999.00
Save: R 500!
Lian Li G99.12CL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless ARGB 120mm 2150 RPM B...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFAN00319A P14 Pro PST 140mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,699.00
R1,299.00
Save: R 400!
ID-COOLING AF-127-GDL Gold Series 120mm 2000 RPM PWM Black & Gold...
In stock with WootwareR199.00
R179.00
Save: R 20!
Lian Li G99.12RCL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless Reverse Blade ARGB 1...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ID-Cooling TF-12025-PRO-BLACK 120mm PWM Black Case Fan
In stock with WootwareR199.00
R139.00
Save: R 60!
NZXT RF-D14DF-B1 F140 RGB Duo 140mm Case Fan Black - Twin Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R799.00
Save: R 700!
NZXT RF-U42HF-B1 F420 RGB Core 420mm Single Frame Black Case Fan
In stock with WootwareR1,549.00
R799.00
Save: R 750!









