Customers Who Viewed This Product Purchased
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GeForce RTX 30 Series |
| Model | GV-N3060VISION OC-12GD |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3060 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Base Clock | 1320 MHz |
| Boost Clock | 1837 MHz |
| CUDA Cores | 3,584 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Memory Clock | 15 Gbps |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | 360 GB/s |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 1.4a |
| 2x HDMI 2.1 | |
| Multi-Monitor Support | 4 Displays |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @ 60Hz |
| General | |
| Features | WINDFORCE 3X Cooling System |
| 80mm Unique Blade Fans | |
| RGB Fusion 2.0 | |
| Protection Back Plate | |
| 2nd Gen Ray Tracing Cores | |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 550 W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.5 Slot |
| Dimensions | L=280 W=116 H=41 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!


