Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GeForce RTX 30 Series |
| Model | GV-N3090VISION OC-24GD |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3090 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI Express Gen 4 |
| Base Clock | 1400 MHz |
| Boost Clock | 1755 MHz |
| CUDA Cores | 10496 |
| GPU Architecture | Nvidia Ampere |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 19500 MHz |
| Memory Size | 24GB |
| Memory Interface | 384-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | DirectX 12 |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x HDMI 2.1 |
| 3x DisplayPort 1.4a | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680x4320@60Hz |
| General | |
| SLI Support | 2-Way NVIDIA NVLINK |
| Features | NVIDIA Ampere Streaming Multiprocessors |
| 2nd Generation RT Cores | |
| 3rd Generation Tensor Cores | |
| WINDFORCE 3X Cooling System with Alternate Spinning Fans | |
| RGB Fusion 2.0 | |
| Protective Metal Back Plate | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Connector | 2x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.5 Slots |
| Dimensions | 320mm x 126mm x 55mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,259.00
Save: R 940!
ARCTIC ACFAN00307A P12 Pro PST 120mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R999.00
Save: R 500!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,499.00
R11,799.00
Save: R 5,700!
ASUS TUF-GAMING-1200G TUF Gaming 1200W 80 Plus Gold Certified Ful...
In stock with WootwareR5,299.00
R3,599.00
Save: R 1,700!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Kingston KCP556US8-16 16GB (1x16GB) DDR5-5600MT/s CL46 1.1V Deskt...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,999.00
Save: R 300!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
Intel BX80768265K Core Ultra 7 265K 20-Core 5.50GHz Arrow Lake-S ...
Contact for AvailabilityR10,199.00
R7,499.00
Save: R 2,700!
ID-Cooling DX360 MAX DX Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,799.00
R1,399.00
Save: R 1,400!
Gigabyte GA-Z890-UD-WIFI6E Z890 UD WIFI6E Intel Z890 Arrow Lake L...
Contact for AvailabilityR4,282.00
PELADN WO4 AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 32GB (2x16GB) DDR5-56...
In stock with WootwareR14,799.00
R11,499.00
Save: R 3,300!













