Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | WINDFORCE OC SFF Series |
| Model | GeForce RTX 5080 WINDFORCE OC SFF 16G (GV-N5080WF3OC-16GD) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 5080 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Base Clock | 2300 MHz |
| Boost Clock | Up to 2670 MHz |
| CUDA Cores | 10,752 Cores |
| GPU Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 30Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR7 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12.1 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan 1.4 API |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.1b |
| 3x DisplayPort 2.1b | |
| HDCP Support | Yes, 2.3 |
| Multi-Monitor Support | Up to 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | WINDFORCE cooling system |
| Hawk fan | |
| Server-grade thermal conductive gel | |
| Dual BIOS (Performance / Silent) | |
| Reinforced structure | |
| Versatile GPU Holder | |
| NVIDIA SFF-ready | |
| 4th Gen Ray Tracing Cores | |
| 5th Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 5 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS 4.0 with Frame Generation and Frame Warp | |
| NVIDIA GeForce Game Ready & Studio Drivers | |
| NVIDIA G-Sync Premium | |
| NVIDIA Reflex 2 | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA AV1 Encoder | |
| NVIDIA Omniverse 3D Design | |
| NVIDIA Canvas | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 9th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 6th Generation | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 850W |
| Power Connector | 1x 16-Pin 12VHPWR Connector |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 50mm |
| Dimensions | 304mm x 126mm x 50mm |
| RGB | Yes, Supports GIGABYTE CONTROL CENTER. |
| Boxed Accessories | 1. VGA manual |
| 2. 1x 12V-2x6 to 3x PCIe 8pin adapter | |
| 3. Versatile VGA holder | |
| 4. Versatile VGA holder manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Zotac GeForce RTX 5080 SOLID CORE OC ZT-B50800J2-10P 16GB GDDR7 2...
In stock with WootwareR32,499.00
R24,999.00
Save: R 7,500!
PNY GeForce RTX 5080 Triple Fan VCG508016TFXPB1 16GB GDDR7 256-bi...
In stock with WootwareR32,499.00
R24,999.00
Save: R 7,500!
PNY GeForce RTX 5080 OC Triple Fan 16G VCG508016TFXPB1-O 16GB GDD...
In stock with WootwareR31,999.00
R25,499.00
Save: R 6,500!
Palit GeForce RTX 5080 GamingPro OC NE75080S19T2-GB2031A 16GB GDD...
In stock with WootwareR31,999.00
R24,999.00
Save: R 7,000!
Gigabyte GeForce RTX 5080 WINDFORCE OC SFF 16G GV-N5080WF3OC-16GD...
In stock with WootwareR31,999.00
R27,999.00
Save: R 4,000!
Gigabyte GeForce RTX 5080 AORUS MASTER 16G GV-N5080AORUS M-16GD 1...
In stock with WootwareR35,999.00
R31,999.00
Save: R 4,000!
Gigabyte GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G GV-N5080GAMING OC-16GD 16...
In stock with WootwareR32,499.00
R28,499.00
Save: R 4,000!
MSI GeForce RTX 5080 GAMING TRIO OC G5080-16GTC 16GB GDDR7 256-bi...
In stock with SupplierR29,574.00
ASUS GeForce RTX 5080 Noctua OC Edition RTX5080-O16G-NOCTUA 16GB ...
In stock with WootwareR47,999.00
R39,999.00
Save: R 8,000!
Zotac GeForce RTX 5080 SOLID CORE ZT-B50800D2-10P 16GB GDDR7 256-...
In stock with WootwareR31,999.00
R24,499.00
Save: R 7,500!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,349.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,699.00
Save: R 1,300!
Montech Century II 1050 ATX 3.1 1050W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully...
In stock with WootwareR2,399.00
R2,099.00
Save: R 300!
ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WIFI AMD X870E Ryzen Socket AM5 ATX...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,499.00
Save: R 3,700!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
























