XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,999.00
R18,499.00
Save: R 5,500!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift OC Gaming Edition RX-96TSW8GBQ 8GB GD...
In stock with WootwareR8,299.00
R6,799.00
Save: R 1,500!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC Magnetic Air ARGB RX-97TMARGB9 1...
In stock with WootwareR23,699.00
R16,299.00
Save: R 7,400!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | EAGLE Series |
| Model | Radeon RX 6600 EAGLE 8G (GV-R66EAGLE-8GD) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 4.0 |
| Compute Units | 28 |
| Ray Accelerators | 28 |
| Base Clock | 1626 MHz |
| Game Clock | Up to 2044 MHz |
| Boost Clock | Up to 2491 MHz |
| Stream Processors | 1792 |
| Texture Units | 128 |
| GPU Architecture | AMD RDNA 2 Architecture |
| Memory | |
| Infinity Cache | 32 MB |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | Up to 224 GB/s |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 1.4 (with DSC) |
| 2x HDMI 2.1 (2.1 VRR and FRL) | |
| HDMI 4K Support | Yes |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | 7nm GPU |
| PCI Express 4.0 Support | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 1.4 with DSC | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| 4K H264 Decode | |
| 4K H264 Encode | |
| H265/HEVC Decode | |
| H265/HEVC Encode | |
| AV1 Decode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| Game Driver Optimizations | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Software | |
| Power Requirements | |
| Minimum Recommended Power Supply | 500W |
| Power Connector | 1x 8-Pin PEG Connector |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 282 x 113 x 41 mm (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good GPU - David, 20 December 2024
This is a great Budget GPU however if you are a creative who is using software that is specifically made with an NVidia GPU in mind, stick to NVIDIA. Any software that might use CUDA cores, I would rather stick to NVIDIA than AMD but even then it's not the end of the world.
great for gaming
not so great for creative tasks like Substance Painter and Adobe Creative Suite software since most can't recognize the GPU and will use the CPU instead for rendering. Blender works great so there I am not complaining. - Rx 6600 price , and Wootware support - X, 10 November 2024
Very grateful I could buy this gpu from wootware, it is definitely a great price for a 3 fan Rx 6600 and hopefully the performance is good when i built my full pc this week..
But wootware has fantastic customer support would definitely recommend buying from them.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









