Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Zotac |
| Series | Solid Series |
| Model | ZT-B50900J-10P |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 5090 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Base Clock | 2017 MHz |
| Boost Clock | 2422 MHz |
| CUDA Cores | 21760 Cores |
| GPU Architecture | NVIDIA Blackwell 2.0 |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 28Gbps |
| Memory Size | 32GB |
| Memory Interface | 512-bit |
| Memory Type | GDDR7 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12.1 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan 1.4 API |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.1b |
| 3x DisplayPort 2.1b | |
| HDCP Support | Yes |
| Multi-Monitor Support | Up to 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | Ice Storm 3.0 Cooling |
| Active Fan Control 2.0 | |
| SPECTRA 2.0 ARGB | |
| SPECTRA LINK | |
| Dual Bios | |
| Zotac Firestorm Utility | |
| NVIDIA Optical Flow Accelerator Technology | |
| 4th Gen Ray Tracing Cores | |
| 5th Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 5 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS 4.0 with Frame Generation and Frame Warp | |
| NVIDIA GeForce Game Ready & Studio Drivers | |
| NVIDIA G-Sync Premium | |
| NVIDIA Reflex 2 | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA AV1 Encoder | |
| NVIDIA Omniverse 3D Design | |
| NVIDIA Canvas | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 9th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 6th Generation | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 1200W |
| Power Connector | 1x 16-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3 Slot |
| Dimensions | 330 x 138 x 68 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR77,999.00
R64,999.00
Save: R 13,000!
ASUS GeForce RTX 5090 ROG Astral OC Edition 90YV0LW0-M0NM00 32GB ...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Gigabyte GeForce RTX 5090 AORUS MASTER 32G GV-N5090AORUS M-32GD 3...
In stock with WootwareR74,999.00
R62,999.00
Save: R 12,000!
Gigabyte GeForce RTX 5090 WINDFORCE OC 32G GV-N5090WF3OC-32GD 32G...
In stock with WootwareR70,999.00
R57,999.00
Save: R 13,000!
Gigabyte GeForce RTX 5090 GAMING OC 32G GV-N5090GAMING OC-32GD 32...
Contact for AvailabilityR73,999.00
R61,999.00
Save: R 12,000!
Gigabyte GeForce RTX 5090 AORUS MASTER ICE 32G GV-N5090AORUSM ICE...
In stock with SupplierR63,698.00
ASUS GeForce RTX 5090 TUF Gaming OC Edition TUF-RTX5090-O32G-GAMI...
In stock with WootwareR79,999.00
R67,999.00
Save: R 12,000!
MSI GeForce RTX 5090 VENTUS 3X OC G5090-32V3C 32GB GDDR7 512-bit ...
In stock with SupplierR62,199.00
MSI GeForce RTX 5090 GAMING TRIO OC G5090-32GTC 32GB GDDR7 512-bi...
In stock with SupplierR66,099.00
Customers Who Bought This Also Bought
Palit GeForce RTX 5090 GAMEROCK OC NE75090S19R5-GB2020G 32GB GDDR...
Contact for AvailabilityR77,999.00
R64,999.00
Save: R 13,000!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-1300F14GE Leadex III GE 1300W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,099.00
R2,599.00
Save: R 500!
Intel BX80768285K Core Ultra 9 285K 24-Core 5.70GHz Arrow Lake-S ...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
G.SKILL F5-6000J3040G32GX2-TZ5NR Trident Z5 NEO RGB 64GB (2x32GB)...
In stock with WootwareR24,399.00
R22,999.00
Save: R 1,400!
Gigabyte GeForce RTX 5090 WINDFORCE OC 32G GV-N5090WF3OC-32GD 32G...
In stock with WootwareR70,999.00
R57,999.00
Save: R 13,000!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ASUS ProArt Z890-CREATOR WIFI Intel Z890 Arrow Lake LGA1851 ATX D...
Contact for AvailabilityR11,549.00
Crucial CT1000T500SSD5 T500 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Stat...
Contact for AvailabilityR3,984.00
Antec Performance P20CE Black Steel ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,599.00
R1,399.00
Save: R 200!
Gigabyte GeForce RTX 5090 GAMING OC 32G GV-N5090GAMING OC-32GD 32...
Contact for AvailabilityR73,999.00
R61,999.00
Save: R 12,000!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
Palit GeForce RTX 5090 GAMEROCK NE75090019R5-GB2020G 32GB GDDR7 5...
Contact for AvailabilityR75,999.00
R61,999.00
Save: R 14,000!




















