| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ZOTAC |
| Series | Twin Edge Series |
| Model | ZT-B50620E-10M |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 5060 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 5.0 x8 |
| Engine Clock | 2572 MHz |
| CUDA Cores | 4608 |
| GPU Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 28Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR7 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12.1 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan 1.4 API |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 2.1b with UHBR20 (up to 4K 480Hz or 8K 165Hz with DSC) |
| 1x HDMI 2.1b Connector (Supports 4K 120Hz HDR, 8K 60Hz HDR, and Variable Refresh Rate as specified in the HDMI 2.1b Specification) | |
| HDCP Support | v2.3 |
| Multi-Monitor Support | Quad Display |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | IceStorm 2.0 Cooling |
| Composite Heatpipe Combo | |
| Pass-through Airflow | |
| BladeLink Fans | |
| FREEZE Fan Stop | |
| VR Ready | |
| SFF-Ready Enthusiast GeForce Card | |
| 4th Gen Ray Tracing Cores | |
| 5th Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 5 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS 4.0 with Frame Generation and Frame Warp | |
| NVIDIA GeForce Game Ready & Studio Drivers | |
| NVIDIA G-Sync Premium | |
| NVIDIA Reflex 2 | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA AV1 Encoder | |
| NVIDIA Omniverse 3D Design | |
| NVIDIA Canvas | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 9th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 6th Generation | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 650W |
| Power Consumption | 180W |
| Power Connector | 1x 8-Pin PCIe PEG Connector |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2 Slot |
| Dimensions | 220.5mm x 120.25mm x 41.6mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great! - Enzo, 14 January 2026
Got it for 10k just in time for the Vram prices to go way up, coming from a 3060ti trying to run 1440p/4k this is at least a easy double in performance. If you factor in frame gen (Which looks so convincing now with dlss 4.5 I cannot tell the difference between raw frame and ai) this scales even crazier. I am able to play cyberpunk path traced ultra settings at 1440p around 50 fps with dlss and 120 or so with frame gen and it feels great. Gonna use it for some local ai models as well to grow my business.
- Great so far - Kyle, 27 May 2025
Got this as an upgrade from my 1660 super, the difference is night and day.
Before I'd be struggling to hit 30 fps on some more intense games where I now have frames to spare.
I've only had the 5060 ti for a short time so this might change but I'm extremely happy with it right now.
Note: I'm only playing on 1080p but it is still fantastic so far
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR10,999.00
R7,799.00
Save: R 3,200!
Zotac GeForce RTX 5060 Ti Twin Edge ZT-B50620E-10M 16GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR14,199.00
R11,999.00
Save: R 2,200!
Gigabyte GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 8G GV-N506TWF2MAX O...
In stock with WootwareR10,599.00
R8,199.00
Save: R 2,400!
Gigabyte GeForce RTX 5060 Ti GAMING OC 16G GV-N506TGAMING OC-16GD...
In stock with SupplierR13,199.00
ASUS GeForce RTX 5060 Ti DUAL 16G OC Edition DUAL-RTX5060TI-O16G ...
In stock with SupplierR13,470.00
Gigabyte GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 16G GV-N506TAERO OC-16GD 16G...
In stock with SupplierR12,645.00
Gigabyte GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 16G GV-N506TEAGLEMAX OC...
In stock with SupplierR11,999.00
MSI GeForce RTX 5060 Ti 16G VENTUS 2X OC PLUS G506T-16V2CP 16GB G...
In stock with SupplierR12,832.00
Gigabyte GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 8G GV-N506TWF2OC-8GD 8G...
In stock with WootwareR8,499.00
R7,999.00
Save: R 500!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Intel BX80768265K Core Ultra 7 265K 20-Core 5.50GHz Arrow Lake-S ...
Contact for AvailabilityR10,199.00
R7,499.00
Save: R 2,700!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
Crucial CT1000P310SSD8 P310 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Stat...
In stock with WootwareR5,599.00
R3,999.00
Save: R 1,600!
























