Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | WINDFORCE MAX OC |
| Model | GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 16G (GV-N506TWF2MAX OC-16GD) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 5060 Ti |
| Chipset Manufacturer | Nvidia |
| Interface | PCIe 5.0 x8 (x16 Physical) |
| Core Clock | 2587 MHz |
| CUDA Cores | 4608 |
| GPU Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 28Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR7 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan 1.4 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 2.1b |
| 1x HDMI 2.1b | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680x4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | WINDFORCE Cooling System |
| Hawk fan | |
| Server-grade Thermal conductive gel | |
| Reinforced structure | |
| Graphene Nano Lubricant | |
| Server-Grade Thermal Conductive Gel | |
| Copper Plate & Composite Copper Heat Pipe | |
| Screen Cooling | |
| 3D Active Fan | |
| 5th Generation Tensor Cores (759 AI TOPS) | |
| 4th Generation Ray Tracing Cores | |
| NVIDIA DLSS 4 | |
| Super Resolution | |
| DLAA | |
| Ray Reconstruction | |
| Frame Generation | |
| Multi Frame Generation | |
| NVIDIA Reflex 2 | |
| NVIDIA Broadcast | |
| Resizable BAR | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Omniverse | |
| RTX Remix | |
| 9th Gen NVIDIA Encoder (NVENC) | |
| 6x Gen NVIDIA Decoder (NVDEC) | |
| AV1 Encode | |
| AV1 Decode | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 650 W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 40mm |
| Dimensions | 208mm x 120mm x 40mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR10,999.00
R7,799.00
Save: R 3,200!
Zotac GeForce RTX 5060 Ti Twin Edge ZT-B50620E-10M 16GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR14,199.00
R11,999.00
Save: R 2,200!
Gigabyte GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 8G GV-N506TWF2MAX O...
In stock with WootwareR10,599.00
R8,199.00
Save: R 2,400!
Gigabyte GeForce RTX 5060 Ti GAMING OC 16G GV-N506TGAMING OC-16GD...
In stock with SupplierR13,199.00
ASUS GeForce RTX 5060 Ti DUAL 16G OC Edition DUAL-RTX5060TI-O16G ...
In stock with SupplierR13,470.00
Gigabyte GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 16G GV-N506TAERO OC-16GD 16G...
In stock with SupplierR12,645.00
Gigabyte GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 16G GV-N506TEAGLEMAX OC...
In stock with SupplierR11,999.00
MSI GeForce RTX 5060 Ti 16G VENTUS 2X OC PLUS G506T-16V2CP 16GB G...
In stock with SupplierR12,832.00
Gigabyte GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 8G GV-N506TWF2OC-8GD 8G...
In stock with WootwareR8,499.00
R7,999.00
Save: R 500!
Customers Who Bought This Also Bought
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Intel BX80768265K Core Ultra 7 265K 20-Core 5.50GHz Arrow Lake-S ...
Contact for AvailabilityR10,199.00
R7,499.00
Save: R 2,700!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
Crucial CT1000P310SSD8 P310 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Stat...
In stock with WootwareR5,599.00
R3,999.00
Save: R 1,600!
























