Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Series | 9100 PRO Series |
| Model | 9100 PRO 4TB (MZ-VAP4T0BW) |
| Capacity | 4TB (4000GB) |
| Interface | PCIe 5.0 x4 NVMe |
| Flash Type | Samsung V-NAND TLC |
| Controller | Samsung In-House Controller |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 14,800MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 13,400MB/s |
| 4K Random Read IOPS | 2.2 million IOPS |
| 4K Random Write IOPS | 2.6 million IOPS |
| Endurance Rating | 2400TBW |
| Power | |
| Average Power Consumption | 9.0W Read / 8.2W Write |
| Idle Power Consumption | 6.5mW (PS3, APST enabled) |
| 5.7mW (PS4, ASPM L1.2) | |
| General | |
| Features | Host Memory Buffer |
| 4GB LPDDR4X DRAM Cache | |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption, Opal 2.0 | |
| Pre-Installed Graphene Heatspreader | |
| MTTF | Up to 1.5 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1,500 G @ 0.5msec Half Sine |
| Certifications | CE, FCC, BSMI, KC, EAC, RCM, morocco, UKCA, RoHS |
| PS5 Compatibility | Yes, compatible (heatsink may be required for optimal operation) |
| Dimensions | 80.15 x 22.15 x 2.38mm (L x W x H) |
| Weight | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,259.00
Save: R 940!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!










