Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Series | 9100 PRO Series |
| Model | 9100 PRO 1TB (MZ-VAP1T0BW) |
| Capacity | 1TB (1000GB) |
| Interface | PCIe 5.0 x4 NVMe |
| Flash Type | Samsung V-NAND TLC |
| Controller | Samsung In-House Controller |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 14,700MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 13,300MB/s |
| 4K Random Read IOPS | 1.85 million IOPS |
| 4K Random Write IOPS | 2.6 million IOPS |
| Endurance Rating | 600TBW |
| Power | |
| Average Power Consumption | 7.6W Read / 7.2W Write |
| Idle Power Consumption | 4.0mW (PS3, APST enabled) |
| 3.3mW (PS4, ASPM L1.2) | |
| General | |
| Features | Host Memory Buffer |
| 1GB LPDDR4X DRAM Cache | |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption, Opal 2.0 | |
| Pre-Installed Graphene Heatspreader | |
| MTTF | Up to 1.5 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1,500 G @ 0.5msec Half Sine |
| Certifications | CE, FCC, BSMI, KC, EAC, RCM, morocco, UKCA, RoHS |
| PS5 Compatibility | Yes, compatible (heatsink may be required for optimal operation) |
| Dimensions | 80.15 x 22.15 x 2.38mm (L x W x H) |
| Weight | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!



