Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Hiksemi |
| Series | MH1 |
| Model | HS-RADIATOR-MH1 |
| General Specifications | |
| Product Type | M.2 2280 SSD Cooler Heatsink |
| Main Material | Aluminium Alloy |
| Cooling Efficiency | Reduces SSD Temperature by ≤25°C |
| Compatibility | |
| Compatible SSD Type | M.2 2280 |
| 22 x 80mm, H: 2–4mm | |
| Supported Platforms | Desktop |
| PS5 | |
| Other M.2-Compatible Devices | |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions (L x W x H) | 73mm x 22mm x 9mm |
| Weight | 23.8 g |
| Installation & Design | |
| Installation | Easy |
| Tool-Free Installation | |
| Design | Sleek |
| Minimalist Style | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Best for the price - Edson, 17 February 2026
The cooler looks great and it's easy to install, comes with precision screw driver and extra screws. I saw a drop of about 11⁰c on max temps using my case with poor airflow (sharkoon with 1 intake and 1 exhaust). Note it's not rgb
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers




