Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Vantec |
| Series | M.2 PCIe Adapters |
| Model | VANTEC UGT-M2PC12-RGB |
| Drive Support | NVMe using M Key (PCIe 3.0x4) or NVMe using B M Key (PCIe 3.0x2) |
| M.2 Length | Supports M.2 2280, 2260, 2242, 2230 |
| Internal Interface | 1 x M.2 (NGFF), M Key |
| PCIe Interface | PCIe v4.0/v3.0/v2.0 x4 (4 lanes) |
| Power | PCIe Bus powered (3.3V) |
| RGB Cable length | 19.7 inches /500 mm |
| RGB Header | 5V ARGB, 3-pin header |
| RGB Sync | ASUS Aura, MSI Mystic Light, Gigabyte RGB Fusion, ASRock PolyChrome Compatible |
| General | |
| Dimensions | 120 x 62 x 16mm (L x H x W) |
| Weight | 146g |
| Operating System Support | Supports Windows 7, Windows 8, Windows 10/11, Linux x86-64 |
| System Requirements | Available system board PCIe x4 or x8 or x16 slot |
| Optional: 5V RGB header (3-pin) | |
| OS support like Windows 7/8/8.1/10, or Linux | |
| For booting, requires UEFI System Board and latest OS | |
| Box Contents | 1x VANTEC UGT-M2PC12-RGB M.2 NVMe PCIe x4 Adapter with RGB Heat Sink |
| Quick Installation Guide | |
| 1x Mounting Kit, Thermal pads, and Screws set | |
| 1x Low Profile Bracket | |
| 1x ARGB cable | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers




