Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Hiksemi |
| Series | MH2 |
| Model | HS-RADIATOR-MH2 |
| General Specifications | |
| Product Type | M.2 2280 SSD Cooler Heatsink |
| Main Material | Aluminium Alloy |
| Cooling Efficiency | Reduces SSD Temperature by ≤25°C |
| Compatibility | |
| Compatible SSD Type | M.2 2280 |
| 22 x 80mm, H: 2–4mm | |
| Supported Platforms | Desktop |
| PS5 | |
| Other M.2-Compatible Devices | |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions (L x W x H) | 68mm x 23mm x 9mm |
| Weight | 28.8g |
| Installation & Design | |
| Installation | Easy |
| Tool-Free Installation | |
| Design | Sleek |
| Minimalist Style | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers




