Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Hiksemi |
| Series | SSD's |
| Model | HS-SSD-FUTURE-CORE-1024G |
| Capacity | 4096GB |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Max. Sequential Read | 14,300 MB/s |
| Max. Sequential Write | 8,800 MB/s |
| Max. Random 4K Read | 1700K IOPS |
| Max. Random 4K Write | 1500K IOPS |
| Max Read Power Consumption | 7.5W |
| TBW | 980 TB |
| MTBF | 2 million hours |
| Storage Medium | 3D TLC |
| Interface | PCIe Gen5 x4 |
| NVMe 2.0d | |
| Working Temperature | 0°C to 70°C |
| Storage Temperature | -40°C to 85°C |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Or 980TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,399.00
R3,499.00
Save: R 1,900!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,199.00
Save: R 1,000!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,299.00
Save: R 900!
ADATA SLEG-860-1000GCS Legend 860 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe S...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,299.00
Save: R 1,100!




