Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Hiksemi |
| Series | SSD's |
| Model | HS-SSD-FUTURE-CORE-2048G |
| Capacity | 2048GB |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Max. Sequential Read | 14,800 MB/s |
| Max. Sequential Write | 12,800 MB/s |
| Max. Random 4K Read | 2000K IOPS |
| Max. Random 4K Write | 1500K IOPS |
| Max Read Power Consumption | 8.3W |
| TBW | 1900 TB |
| MTBF | 2 million hours |
| Storage Medium | 3D TLC |
| Interface | PCIe Gen5 x4 |
| NVMe 2.0d | |
| Working Temperature | 0°C to 70°C |
| Storage Temperature | -40°C to 85°C |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Or 1900TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,399.00
Save: R 1,100!



