Customers Who Viewed This Product Purchased
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,499.00
Save: R 500!
ID-Cooling FX240 INF WHITE FX INF Series 240mm ARGB White Liquid ...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
ID-Cooling SL360 Space Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,999.00
R1,699.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FX360 INF White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R999.00
Save: R 300!
Cooler Master MLX-D36M-A18PA-R1 MasterLiquid Core NEX 360 360mm A...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | Space Series |
| Model | SL240 XE Black |
| Compatibility | Intel LGA2066/2011/1851/1700/1200/1151/1150/1155/1156 |
| AMD AM5/AM4 | |
| TDP | 300W |
| Radiator Dimension | 276×120×27mm |
| Radiator Material | Aluminum |
| Tube Material | Premium Sleeved Tubing |
| Tube Length | 465mm |
| Waterblock Dimension | 76x76x58mm |
| Cold Plate Material | Copper |
| Pump Current | 0.36A Max. |
| Pump Speed | 2500RPM±10% |
| Pump Bearing | Ceramic Bearing |
| Pump Life Expectancy | 50,000 Hrs |
| Pump Noise Level | 25dB(A) |
| Fan Dimension | 120×120×25mm |
| Included Fans | 2pcs |
| Fan Speed | 500~1800±10%RPM |
| Max. Air Flow | 76.16CFM |
| Max. Static Pressure | 2.16mmH2O |
| Noise | 35.2dB(A) Max. |
| Rated Voltage | 12VDC |
| Operating Voltage | 10.8~13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.2A |
| Power Input | 2.4W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 4Pin PWM |
| LCD SCREEN | |
| System Requirement | Windows 10, Windows 11 |
| Dimension | 2.1 inch |
| Resolution | 480x480 |
| Backlight | 600cd/m² |
| Colour | 24-bit, 16.7 million |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









