| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | Space Series |
| Model | SL360 XE Black |
| Compatibility | Intel LGA1851/1700/1200/1151/1150/1155/1156 |
| AMD AM5/AM4 | |
| TDP | 350W |
| Radiator Dimension | 397×120×27mm |
| Radiator Material | Aluminum |
| Tube Material | Premium Sleeved Tubing |
| Tube Length | 465mm |
| Waterblock Dimension | 76x76x58mm |
| Cold Plate Material | Copper |
| Pump Current | 0.36A Max. |
| Pump Speed | 2500RPM±10% |
| Pump Bearing | Ceramic Bearing |
| Pump Life Expectancy | 50,000 Hrs |
| Pump Noise Level | 25dB(A) |
| Fan Dimension | 120×120×25mm |
| Included Fans | 3pcs |
| Fan Speed | 500~1800±10%RPM |
| Max. Air Flow | 76.16CFM |
| Max. Static Pressure | 2.16mmH2O |
| Noise | 35.2dB(A) Max. |
| Rated Voltage | 12VDC |
| Operating Voltage | 10.8~13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.2A |
| Power Input | 2.4W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 4Pin PWM |
| LCD SCREEN | |
| System Requirement | Windows 10, Windows 11 |
| Dimension | 2.1 inch |
| Resolution | 480x480 |
| Backlight | 600cd/m² |
| Colour | 24-bit, 16.7 million |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Powered by ASUS: Wootware Core AMD B850 & NVIDIA RTX 5070 Super Desktop Gaming PC
From: R49,926.00
To: R60,888.00
Out of stock
- Looks and works great - Camryn, 11 September 2025
only reason this is not a 5star review is the fans are not the nicest looking, I will be buying replacements for it. Otherwise its an awesome product and really makes my rig look sexy AF
- Loving it! - Craig, 29 August 2025
So this is my first PC build so I'm not entirely sure how to rate PC products, however the service that Wootware provided was second to non. My only suggestion would be to create a payment system where we can pay off bigger/more expensive item like GPU's
- Looks Great and Performs just as - Jason, 20 August 2025
For the price point of this AIO it is a absolute bargain. Very high quality and runs insanely good. Fans are quiet and the LCD display just tops it all off. Can monitor your components using the LCD or show off with a image. Great product.
- 10/10 - Robin, 6 June 2025
What a pleasant AIO packaging is awesome fans come pre installed cant wait to install once i get the remainder of my parts for my pc buil thanks Wootware you are the BEST!
- Very Naaas Bru - Corne', 19 February 2025
First one I got was DOA.
Second one made up for that. Idle temps around 40 in the Jan/Feb weather and Cinebench max on 65 ish. This is on a 5900X which is a heat boi. Silent operation and looks years cool! The little cooler screen is is super cool, nice resolution and refresh rate. Really makes the build pop. - Working as intended. *Happy PC geek Noises* - Camryn, 9 January 2025
Product works as it should and honestly looks gorgeous in my new rig.
Just a heads up to potential buyers, the instruction manual is rather lacking if you have not installed one of these before. Watch a youtube video before you start. I also advise you install the CPU side before the Rad side. Fighting with pipes trying to get it to sit right on the CPU was not fun. otherwise 10/10 great AIO. - Impressed! What a great AIO Cooler! - Neil, 25 October 2024
I am very happy with the cooler. Easy to install and the different displays to choose from are awesome. I can surely recommend it.
I installed it on a AMD Ryzen™ 9 7950X3D and idle temps are (42 - 48degrees) - So far so good - Vasili, 2 October 2024
Pretty decent product for the price. LCD looks pretty good and is easily customisable. CPU is showing a marked reduction in operating temps. Noise levels pretty good too.
- Amazing - Jacques, 29 August 2024
It is big, and no noise. Display is pretty cool! Keeps my 7800x3d frosty at 38 degrees. RGB are cool too! Glad I chose this! Never had any noise or any problems! I would buy it again! No question!
- ID-Cooling SL360 XE BLACK Space Series 360mm - Mpho, 9 August 2024
ID-COOLING SL36 its a great price and the LCD screen is awesome. I have been running it for about two weeks and its very quiet and I have it on a Ryzen 5 7600X and keeps the temps when gaming around 58C with the fans around medium speed and not too loud. Cooling I give it an A+ with no issues.
LCD screen can change the colour of certain things, you can add your own gifs and pictures
I also loved how the screws and instruction booklet were set up. The packaging was very nice for the AIO. Everything was clearly marked and organized. Bonus points for that.
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R899.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,349.00
Save: R 200!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,699.00
Save: R 300!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Lian Li G89.GHS2LCDS36CB.00 HydroShift II LCD-S 360 CL ARGB 360mm...
In stock with WootwareR3,599.00
R2,999.00
Save: R 600!
ID-Cooling SL360 XE BLACK Space Series 360mm Black Liquid CPU Coo...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,999.00
Save: R 350!
ID-Cooling FX360 INF White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
ID-Cooling SL360 Space Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,999.00
R1,849.00
Save: R 1,150!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!










