Customers Who Viewed This Product Purchased
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
ASRock Arc B580 Challenger OC B580 CL 12GO 12GB GDDR6 192-bit PCI...
In stock with WootwareR7,299.00
R6,499.00
Save: R 800!
Features
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | Arc Graphics Series |
| Model | Arc B580 Limited Edition 12GB |
| Chipset | |
| GPU | Arc B580 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Interface | PCIe 4.0 x8 (x16 Physical) |
| Graphics Clock | 2670MHz |
| Xe-Cores | 20 Xe2 Cores |
| Render Slices | 5x slives |
| Ray Tracing Units | 20x second-generation RT units |
| Intel Xe Matrix Extensions (Intel XMX) Engines | 160 engines |
| Xe Vector Engines | 160 engines |
| Lithography Type | TSMC N5 Process |
| GPU Architecture | Intel Xe2-HPG (Battlemage) |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 19 Gbps |
| Memory Bandwidth | 465 GB/s |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Supported Technologies | |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.3 |
| OpenCL | 3.0 |
| Ray Tracing | Yes |
| Variable Rate Shading (VRS) | Yes |
| Adaptive Sync | Yes |
| Multi-Format Codec Engines | 2 |
| Intel Extension for PyTorch* (IPEX) | Yes, supported (software features may vary) |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 2.1 ports (UHBR 10 or UHBR 13.5) |
| 1x HDMI 2.1 port | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320@60Hz |
| General | |
| Features | H.264 Hardware Encode/Decode |
| H.265 (HEVC) Hardware Encode/Decode | |
| AV1 Encode/Decode | |
| VP9 Bitstream & Decoding | |
| Intel Deep Link Hyper Compute | |
| Intel Deep Link Hyper Encode | |
| Intel Deep Link Stream Assist | |
| Intel Xe Super Sampling (XeSS) | |
| Intel Xe HPG Microarchitecture | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 600W |
| TBP | 190W |
| Power Connector | 1x 8-Pin PCI PEG Connectors |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual-slot |
| Dimensions | 272 x 115 (L x W) |
| Weight | 0.779kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
GeIL GOSG416GB3600C18BDC ORION RGB 16GB (2x8GB) DDR4-3600 CL18 1....
Contact for AvailabilityR2,487.00
XPG AX4U320016G16A-SBKD35G SPECTRIX D35G 16GB (1x16GB) DDR4-3200 ...
Contact for AvailabilityR2,099.00
GamerStorm PF700X 700W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR1,099.00
R949.00
Save: R 150!
WootVision 27Q I165 27" WQHD (2560x1440) 165Hz 1ms IPS Gaming Des...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R2,799.00
Save: R 1,700!
Gigabyte B550M GAMING X WIFI6 AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,399.00
Save: R 600!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Gigabyte B550 EAGLE AMD AM4 Socket B550 ATX Desktop Motherboard
Stock Coming SoonR2,699.00
R2,299.00
Save: R 400!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
XPG SSPECTRIXS65G-500G-CI SPECTRIX S65G 500GB NVMe M.2 2280 PCI-E...
Contact for AvailabilityR2,099.00
ID-Cooling FX360 LCD Black 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,699.00
R1,449.00
Save: R 250!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR669.00
R549.00
Save: R 120!
ASUS TUF GAMING B850M-PLUS WIFI7 AMD B850 Ryzen Socket AM5 Micro-...
Contact for AvailabilityR6,999.00
R3,999.00
Save: R 3,000!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
Contact for AvailabilityR2,184.00
















