Customers Who Viewed This Product Purchased
Intel BX8071514100F Core i3-14100F 4-Core 4.70GHz Raptor Lake-S S...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | Intel Core i3-9100 Processor |
| Model | BX80684I39100 |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Processor Number | i3-9100 |
| Lithography | 14 nm |
| Performance | |
| Number of Cores | 4 |
| Number of Threads | 4 |
| Processor Base Frequency | 3.60 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.20 GHz |
| Cache | 6 MB SmartCache |
| Bus Speed | 8 GT/s DMI3 |
| TDP | 65 W |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size (Dependent on Memory Type) | 64 GB |
| Memory Types | DDR4-2400 |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Maximum Memory Bandwidth | 37.5 GB/s |
| ECC Memory Supported | Yes |
| Processor Graphics | |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Base Frequency | 350 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.10 GHz |
| Graphics Video Max Memory | 64 GB |
| 4K Support | Yes, at 60Hz |
| Max Resolution (HDMI 1.4) | 4096 x 2304 @ 24Hz |
| Max Resolution (DP) | 4096 x 2304 @ 60Hz |
| Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 4096 x 2304 @ 60Hz |
| DirectX Support | 12 |
| OpenGL Support | 4.5 |
| Intel Quick Sync Video | Yes |
| Intel InTru 3D Technology | Yes |
| Intel Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| # of Displays Supported | 3 |
| Device ID | 0x3E91 |
| Expansion Options | |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 3.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| Max Number of PCI Express Lanes | 16 |
| Package Specifications | |
| Sockets Supported | FCLGA1151 |
| Max CPU Configuration | 1 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2015C (65W) |
| TJUNCTION | 100°C |
| Package Size | 37.5 x 37.5mm |
| Advanced Technologies | |
| Intel Optane Memory Supported | Yes |
| Intel Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel vPro Platform Eligibility | No |
| Intel Hyper-Threading Technology | No |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel Identity Protection Technology | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Security & Reliability | |
| Intel AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes with Intel ME |
| Intel Memory Protection Extensions (Intel MPX) | Yes |
| Intel OS Guard | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel Boot Guard | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,999.00
Save: R 500!
Antec VSK4000B-U3 Steel Black ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR749.00
R649.00
Save: R 100!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
ASUS PCE-BE6500 WiFi 7 Tri-Band Bluetooth PCIe Wireless Adapter
In stock with WootwareR999.00
R599.00
Save: R 400!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
WootVision 24F V240 23.8" Full HD (1920x1080) 240Hz 5ms VA Deskto...
In stock with WootwareR2,949.00
R1,949.00
Save: R 1,000!
















