| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 10th Gen Comet Lake |
| Model | BX8070110105F |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Processor Number | i3-10105F |
| Lithography | 14 nm |
| Performance | |
| Number of Cores | 4 |
| Number of Threads | 8 |
| Processor Base Frequency | 3.70 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.40 GHz |
| Cache | 6 MB Intel Smart Cache |
| Bus Speed | 8 GT/s |
| Intel Turbo Boost Max Technology 2.0 Frequency | 4.40 GHz |
| TDP | 65 W |
| Supplemental Information | |
| Embedded Options Available | No |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size (Dependent on Memory Type) | 128 GB |
| Memory Types | DDR4-2666 |
| Max # of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 41.6 GB/s |
| ECC Memory Supported | No |
| Expansion Options | |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 3 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16, 2x8, 1x8 2x4 |
| Max # of PCI Express Lanes | 16 |
| Package Specifications | |
| Sockets Supported | FCLGA1200 |
| Max CPU Configuration | 1 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2015C |
| TJUNCTION | 100°C |
| Package Size | 37.5mm x 37.5mm |
| Advanced Technologies | |
| Intel Optane Memory Supported | Yes |
| Intel Thermal Velocity Boost | No |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | No |
| Intel Turbo Boost Technology | 2 |
| Intel vPro Platform Eligibility | No |
| Intel Hyper-Threading Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Transactional Synchronization Extensions | No |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel Identity Protection Technology | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Security & Reliability | |
| Intel AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes with Intel ME |
| Intel OS Guard | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel Boot Guard | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Value for money - Abdul, 19 May 2022
Great performance for the price range.
- Excellent value oriented CPU - Walter, 30 October 2021
I bought this CPU for a multi-purpose build on a budget, and I must say I'm very pleased. Good for gaming and a bunch of other things. One might think it is "only" a quad core, but it's remarkably nippy and works superbly well with any decent graphics card. If you want something that's decent at the lower end of the price scale, this is a very good option.
- Perfect for casual gaming - De Wet , 23 September 2021
Got this with the Asus B560-Plus Wifi board to upgrade my 10-year old i3-2120 based system. I concluded that, as a casual gamer sporting a Radeon 5700 graphics card, paying R2000 or R3000 more for a stronger CPU was just going to be overkill for driving a mid-range GFX card (which I won't be upgrading soon the way prices are now). So far the i3-10105F has proven perfect for my setup: the 30-40fps bottlenecks from the old CPU are gone and the 5700 is loving it, hitting 60-100+fps at optimal settings (combo of medium-ultra) in games like RDR2, Metro Exodus, Kingdom Come: Deliverance, GTA V etc. with CPU usage rarely exceeding 60%. If you're a budget gamer running on a mid-range GFX (1660, 2060, 5600, 5700, 6600 etc.) bottled by an old low to mid-range CPU, the 10105F offers exceptional bang for your upgrade buck. I see it's out of stock now though, glad I managed to bag mine!
- Incorrect Product Details - Darren, 13 September 2021
When I purchased this product, it was explicitly stated in the description that a CPU cooler was not included, yet when I received it, the stock Intel cooler was in the package. It's pretty disappointing that this error meant that I ended up spending unnecessary money on a CPU cooler that I now have no use for. Seems like the product description has since been corrected, but this doesn't help me. Not cool Wootware!
Nothing wrong with the CPU though, perfect for my requirements. - Good Value for Money - Philip, 13 September 2021
I am really impressed with this CPU especially at the Price that Wootware is offering it at. I was looking for the cheapest CPU I could find to complete a build that didn't require much processing power, But soon realized that this CPU gave my I7 6850K a good run for its money. Combo'd with the Asus Prime Z490 its great value for money.
- Powerfull little CPU - Henlo, 6 September 2021
Great match for the ASUS Prime Z490-P Intel Z490 MB! In the description, it says it comes without a fan but it does have a fan inside the box. Good value for money!
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Intel BX8071514100F Core i3-14100F 4-Core 4.70GHz Raptor Lake-S S...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Antec VSK4000B-U3 Steel Black ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR749.00
R649.00
Save: R 100!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
Contact for AvailabilityR2,184.00
Lexar LD4AU008G-B3200GSST 8GB(1x8GB) DDR4-3200MHz CL22 1.2V Deskt...
Contact for AvailabilityR1,299.00
WootVision 24F V240 23.8" Full HD (1920x1080) 240Hz 5ms VA Deskto...
In stock with WootwareR2,949.00
R1,949.00
Save: R 1,000!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
ASUS PCE-BE6500 WiFi 7 Tri-Band Bluetooth PCIe Wireless Adapter
In stock with WootwareR999.00
R599.00
Save: R 400!
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Lexar LNM620X256G-RNNNG NM620 256GB M.2 2280 PCIe 3.0 x4 NVMe Sol...
Contact for AvailabilityR1,099.00

















