Customers Who Viewed This Product Purchased
Intel BX8071514100F Core i3-14100F 4-Core 4.70GHz Raptor Lake-S S...
In stock with WootwareR2,599.00
R1,999.00
Save: R 600!
Product Description
Additional Information
We Also Recommend
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | Coffee Lake |
| Model | BX80684I38350K | Essentials |
| Processor number | i3-8350K |
| Vertical Segment | Desktop |
| Lithography | 14 nm | Performance |
| Number of Cores | 4 |
| Number of Threads | 4 |
| Processor Base Frequency | 4.00 GHz |
| Cache | 8 MB |
| Bus Speed | 8 GT/s DMI3 |
| TDP | 91 W | Supplemental Information |
| Embedded Options Available | No |
| Conflict Free | Yes | Memory Specifications |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 64 GB |
| Memory Types | DDR4-2400 |
| Max # of Memory Channels | 2 |
| ECC Memory Supported | No | Graphics Specifications |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Base Frequency | 350 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.15 GHz |
| Graphics Video Max Memory | 64 GB |
| Execution Units | 23 |
| 4K Support | Yes, at 60Hz |
| Max Resolution (HDMI 1.4) | 4096x2304 @24Hz |
| Max Resolution (DP) | 4096x2304 @60Hz |
| Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 4096x2304 @60Hz |
| DirectX Support | 12 |
| OpenGL Support | 4.5 |
| Intel Quick Sync Video | Yes |
| Intel InTru 3D Technology | Yes |
| Intel Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| Number of Displays Supported | 3 |
| Device ID | 0x3E91 | Expansion Options |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 3 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16 or 2x8 or 1x8+2x4 |
| Max Number of PCI Express Lanes | 16 | Package Specifications |
| Max CPU Configuration | 1 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2015C (130W) |
| TJUNCTION | 100°C |
| Package Size | 37.5mm x 37.5mm |
| Low Halogen Options Available | See MDDS | Advanced Technologies |
| Intel Optane Memory Supported | Yes |
| Intel Turbo Boost Technology | No |
| Intel vPro Technology | No |
| Intel Hyper-Threading Technology | No |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | SSE4.1/4.2, AVX2 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel Identity Protection Technology | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No | Security & Reliability |
| Intel AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| Intel Memory Protection Extensions (Intel MPX) | Yes |
| Intel OS Guard | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel Boot Guard | Yes | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
You may also be interested in the following product(s)
Out of stock
Customers Who Bought This Also Bought
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Antec VSK4000B-U3 Steel Black ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR749.00
R649.00
Save: R 100!
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR979.00
R829.00
Save: R 150!
MAXSUN Challenger B760M D5 WIFI Intel B760 Raptor Lake LGA 1700 D...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,599.00
Save: R 1,400!
ASUS PCE-BE6500 WiFi 7 Tri-Band Bluetooth PCIe Wireless Adapter
In stock with WootwareR999.00
R599.00
Save: R 400!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!



















