| SPECIFICATIONS | |
| Brand | J5Create |
| Series | Docking Station Series |
| Model | DS-JCD543 |
| General | |
| Host Interface | USB Type-C Male Connector With Cable |
| Video Interface | 2x HDMI Female Connector |
| 1x DisplayPort Female Connector | |
| 1x VGA Female Connector | |
| USB-C Port | 1x USB Type-C Downstream Port Female Connector |
| 1x USB Type-C Power In Port Female Connector | |
| Ethernet Port | 1x RJ45 Female Connector (Gigabit Ethernet) |
| USB Port | 3x USB Type-A 3.1 5G Female Connector |
| Card Slots | 1x SD 3.0 Slot |
| 1x MicroSD 3.0 Slot | |
| Combo Audio Jack | Microphone and Speaker |
| Features | USB Type-C Power Delivery 100W Pass-Through |
| 1x USB Type-C Downstream Port Gen 1 5G; 1x Power Delivery Adapter In Port | |
| 3x USB Type-A Downstream Port Gen 1 5G | |
| DisplayPort Alt Mode Supported | |
| DisplayPort/HDMI Output 4K @ 30 Hz | |
| Dual Output Through USB Graphic HDMI With A Resolution Of 4K @ 30Hz And VGA With The Resolution Of 1920 x 1080 (Download Driver Here) | |
| RJ45 Gigabit Ethernet | |
| SD/MicroSD Card Slots Allow For External Memory Access | |
| Combo Audio Jack Mic/Speaker | |
| Cable Length 45cm | |
| Power | |
| Power Mode | Bus-Powered Or Self-Powered |
| Functions | |
| DisplayPort Alt Mode | Display Resolution 4K @ 30 Hz |
| HDMI | Display Resolution 4K @ 30 Hz |
| VGA | Display Resolution 1920 x 1080 @ 60 Hz |
| USB-C | 1x Power Delivery 3.0 |
| 1x USB Type-C 3.1 Port | |
| USB | 3x USB Type-A 3.1 Port(USB 3.1 Gen 1/5 Gbps) |
| 1x BC 1.2 Port | |
| Ethernet | |
| Transfer Rate | 1000 Mbps (Half Duplex)/1000 Mbps (Full Duplex) |
| IEEE: IEEE 802.3az, IEEE 802.3, 802.3u, and 802.3ab, IEEE 802.3x | |
| Modes | Supports Wake On LAN Function, Suspend Mode And Remote Wakeup Via Link-Change, Magic Packet Or Microsoft Wakeup Frame |
| Supports IEEE 802.1Q VLAN Tagging And 2 VLAN ID Filtering | |
| Dimensions | |
| Main body(L x W x H) | 82.5 x 23.4 x 350mm |
| USB-C Cable Length | 450mm |
| Weight | |
| Main Body | Approximately 0.300 Kg |
| Environmental | |
| Storage Temperature | -10 – 65°C |
| Storage Humidity | < 85% Non-Condensing |
| Operation Temperature | 0 – 40°C |
| Operation Humidity | < 85% Non-Condensing |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Works in Windows - Christopher, 7 November 2024
Grabbed one of these for work from home and on Windows it works for the most part. The network worked fine and the USB A port I have tried also seems fine, though the unit I received has some fault on the audio out where only the left channel works.
Regarding the display outputs there are a couple of things to be aware of:
1. On windows, after installing the drivers all three outputs (two HDMI and VGA) worked almost out of the box. Windows 10 installs the drivers automatically, but...
2. Only one of the HDMI outputs is hooked up to the display port alt mode pass-through. The other display outputs are connected internally to a device detected as "USB 3.0 External Graphic Device" and the quality of this output is not fantastic. Certain colour text (e.g. red) appear blurry, even on HDMI and I have not yet found a way to fix this.
3. The dock is not Linux friendly - I could not get the "USB 3.0 External Graphic Device" to work, though the HDMI port connected to DP passthrough did.
Overall, the product is fine if you are working on windows and do not mind blurry, inconsistent fonts. - Works perfectly - Damian, 18 September 2023
Currently using the device on HP 250 / 450 and working 100%. Currently split screen with VGA and HDMI. Had to download drivers but working perfectly. Purchase a second unit for my colleague.
- J5Create JCD543 Review :D - Jacques, 31 July 2023
Wonderful product, that functions as advertised. This is the third separate J5Create dongle I've bought. I would definitely recommend the brand and products to anyone looking for an alternative docking station to the very expensive laptop brand's docking stations.
The dock has all the connectivity needed (Up to triple screens in this case). The power pass-through also allows that only a single USB-C plug is required to be plugged in the laptop for extra screens, charging, LAN etc etc. The makes cable management easy and gives a clean setup on the desk.
I am a fan of the J5Create products.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Ajazz AKP01E Touch International Edition 4K HDMI 6-Port USB 5Gbps...
In stock with WootwareR929.00
R599.00
Save: R 330!









