Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Keychron |
| Series | K-series Keyboards |
| Model | K2 HE QMK Special Edition Black (K2H-F1) |
| Switch Type | Gateron Double-Rail Magnetic Switch |
| Media Keys | N/A, alternate functions with FN Key |
| Switches | |
| Switch Behaviour | Linear & Smooth, Quiet |
| Operating Force | 40 ± 20 gf |
| Actuation Range | 0.2 - 3.8mm |
| Switch Lifespan | Up to 150 million clicks |
| Keyboard Form Factor | 75% Ultra Compact US ANSI layout |
| Hardware | |
| Connectivity | USB 2.0 Type-C Wired (Data, Power) |
| 2.4GHz Wireless Direct (USB Receiver) | |
| Bluetooth 5.1 | |
| Lighting | Yes, north-facing RGB LED lighting |
| Wrist Rest | N/A |
| On-Board Memory | N/A |
| Battery | 4000mAh Li-Polymer rechargeable |
| Battery Life | Up to 110 hours (RGB Off) |
| N-Key Rollover | Full NKRO for wireless & wired modes |
| Cable | Removable USB 2.0 Type-C to Type-A Wired Cable |
| Keycaps | Cherry Profiled Double-Shot PBT Keycaps, shine-through |
| Polling Rate | Up to 1000Hz Polling |
| General | |
| Colour | Black with Wood |
| Dimensions | 320.5 x 126.7 x 40.7m (W x D x H) |
| Weight | 0.965kg |
| Software | Keychron Launcher web app for keyboard customisation |
| Full QMK customization | |
| Supported Operating Systems | macOS |
| Windows 10 & Later | |
| Linux | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Best keyboard ever - Hendrik, 12 June 2025
There is no going back after using this keyboard. Typing on it feels so satisfying. Great variety of options. Being able to switch between cable or wireless is a great option. The different ways the background lights go off is great. The extra black keys that come with is great if you do not like the brown keys.
Category Bestsellers
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR719.00
R549.00
Save: R 170!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!









