
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Keychron |
| Series | V-series Keyboards |
| Model | V5 MAX QMK/VIA (V5M-D1) |
| Switch Type | Gateron Jupiter Brown Hot-Swappable Switches |
| Media Keys | N/A, alternate functions with FN Key |
| Switches | |
| Switch Behaviour | Linear, Smooth |
| Operating Force | 45 ± 15 gf |
| Pre-Travel | 2.0 ± 0.6 mm |
| Travel Distance | 4mm (max) |
| Switch Lifespan | Up to 100 million clicks |
| Keyboard Form Factor | 96% 1800 Compact US ANSI layout |
| Hardware | |
| Connectivity | USB 2.0 Type-C Wired (Data, Power) |
| 2.4GHz Wireless Direct (USB Receiver) | |
| Bluetooth 5.0 | |
| NOTE: A USB Type-C and Type-A receiver are included for convenience. | |
| Lighting | Yes, south-facing RGB LED lighting |
| Wrist Rest | N/A |
| On-Board Memory | N/A |
| Battery | 4000mAh Li-Polymer rechargeable |
| Battery Life | Up to 225 hours (RGB Off) |
| Up to 100 hours (RGB On, Lowest Brightness) | |
| N-Key Rollover | Full NKRO for wireless & wired modes |
| Cable | Removable USB 2.0 Type-C to Type-A Wired Cable |
| Keycaps | OSA Profiled Double-Shot PBT Keycaps |
| Polling Rate | Up to 1000Hz Polling |
| General | |
| Colour | Carbon Black |
| Dimensions | 391.5 x 148.7 x 29.6m (W x D x H, No keycaps) |
| Weight | 0.925kg (approx) |
| Software | Keychron Launcher web app for keyboard customisation |
| Full QMK customization | |
| Supported Operating Systems | macOS |
| Windows 10 & Later | |
| Linux | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Fabulous Keyboard - Hilton, 31 October 2025
My 2nd Keychron V6 purchase and I couldn't be happier. I much prefer the Gateron Reds that came with this latest edition vs. the Keychron Reds that came with my first keyboard. They have a significantly more solid feel and I find the typing experience to be less error prone as a result. Both are good. But this is better !! You can't go wrong with Keychron :)
- Exceptional product - Jean, 8 October 2025
I'd found myself needing a wireless keyboard to reduce clutter and work on several devices whilst playing the occasional video game. I'd considered many alternatives but none offered the flexibility of the offerings from Keychron.
- I'm exceptionally pleased that all is working as intended with up to four devices.
- The inclusion of two 2.4ghz dongles is fantastic.
- The weight and feel of the keyboard are exceptional.
- Well dampened keystrokes and sound isolation is good.
- I'd have opted for the banana switches to prevent an accidental key press or two but the reds are still great.
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR719.00
R549.00
Save: R 170!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!









