Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | KingSpec |
| Series | XG7000 |
| Model | XG7000-2TB |
| Form-Factor | M.2-2280 M Key |
| Interface | PCIe Gen4 x4, NVME 1.4 |
| Support OS | Windows 10 |
| Windows 11 | |
| Windows Server 2012 R2 | |
| RHEL | |
| CentOS | |
| Ubuntu | |
| Linux | |
| Capacity | 2TB |
| Performance | |
| NAND Flash | 3D NAND |
| Seq. Read | 7400 MB/s |
| Seq. Write | 6600 MB/s |
| Random 4k Read IOPS | 700K |
| Random 4k Write IOPS | 600K |
| Random Acc. time | 0.054ms |
| Electrical | |
| Input Voltage | DC 3.3V±5% |
| Idle Mode | 0.72W |
| Max | 3.70W |
| Reliability | |
| TBW | 1200TB |
| Data Retention | 1year @ 25℃ |
| MTBF | 1million hours |
| ECC | 4K LDPC |
| Environment | |
| Option Temperature | 0~ 70℃ |
| Storage Temperature | -20~ 75℃ |
| Humidity | 5-95% |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Or 1200TBW Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |