Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kingston |
| Series | USB 3.1 Flash Drives |
| Model | DataTraveler 80M (DT80M/128GB) |
| Capacity | 128GB |
| Color | Black & Blue |
| Materials | Plastic |
| Zinc Alloy | |
| Read Speed | Up to 200MB/s |
| General | |
| Dimensions | 54.18 x 21.81 x 11.6mm (L x W x H) |
| Weight | 6g (approx) |
| Interface | USB 3.1 Type-C 5Gb/s |
| Backward compatible with USB 2.0 Type-C | |
| Operating System Support | Windows 11, 10 |
| macOS | |
| Linux | |
| Chrome OS | |
| Android OS | |
| iPad OS | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers









