Why is the price hidden?
Because our price is lower than the manufacturer's recommended retail price.
By adding this product to
your basket, you're able to see our retail price.
You can simply remove the product from your basket should you not be interested.
We realize that this is
inconvenient and apologize
for the hassle.
This is the only way we are able to offer you the best pricing possible on this product.
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kingston |
| Series | DC600M Series |
| Model | DC600M 3840GB (SEDC600M/3840G) |
| Capacity | 3.84TB (3840GB) |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SATA 3.0 6Gbps |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 560MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 530MB/s |
| 4K Random Read IOPs | 94,000 IOPS |
| 4K Random Write IOPs | 59,000 IOPS |
| Reliability | |
| Endurance Rating | 7008TBW, 1 DWPD (5 years), 1.66 DWPD (3 years) |
| Mean Time To Faliure (MTTF) | Up to 2.0 million hours |
| General | |
| Operating Temperature | 0°C to 70°C |
| Dimensions | 100 x 69.9 x 7.0mm (L x W x H) |
| Weight | 92.34 grams |
| Software | Kingston SSD Manager |
| Feature Support | Native TRIM & NCQ Command Queuing |
| SLC & DRAM Caching | |
| S.M.A.R.T. Status | |
| Advanced Garbage Collection | |
| Advanced Error Correction | |
| On-board Power Loss Protection (PLP) | |
| AES 256-bit encryption | |
| TCG OPAL 2.0 Compliant | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
No questions yet. Be the first to ask!

R24,099.00
Follow us and be the first to hear about exciting new products & promotions.
Exclusive Online Shopping Experience
Our products are available for purchase exclusively through our website. We do not operate as a physical retail store and, as such, do not offer in-store shopping options.
We pride ourselves on customer loyalty as a result of great pre & post sale service. All products are covered by manufacturer warranty. Customer service is our credo.
Please note: Pricing visible is already subject to a 2% discount applicable only to EFT payments.