Customers Who Viewed This Product Purchased
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kingston |
| Series | NV2 Series SSD |
| Model | SNV2S/1000G |
| Form factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Capacity | 1000GB (1TB) |
| Sequential Read Speed | 3,500MB/s |
| Sequentiel Write Speed | 2,100MB/s |
| Endurance (Total bytes written) | 320TBW |
| Storage Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Dimensions | 22mm x 80mm x 2.2mm (W x L x H) |
| Weight | 7g |
| Vibration Operating | 2.17G (7-800 Hz) |
| Vibration Non-operating | 20G (20-1000Hz) |
| MTBF | 1.5 Million hours |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!



