Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kioxia |
| Series | SSD's |
| Model | LVC10Z002TG8 |
| Capacity | 2TB |
| Form Factor | M.2 Type 2280-S3-M |
| Interface | PCI Express Base Specification Revision 5.0 (PCIe) |
| Interface Protocol | NVM Express Base Specification 2.0c |
| Interface Maximum Speed | 128 GT/s (PCIe Gen5x4) |
| Flash Memory type | BiCS FLASH QLC |
| Dimensions | |
| Length (max) | 80.15 mm |
| Width (max) | 22.15 mm |
| Height (max) | 2.38 mm |
| Weight (typical) | 5.8 g |
| Performance | |
| Max Sequential Read Speed | 10,000 MB/s |
| Max Sequential Write Speed | 9,600 MB/s |
| Max Random Read Speed | 1,600,000 IOPS |
| Max Random Write Speed | 1,450,000 IOPS |
| Endurance and reliability | |
| Endurance TBW (Total Bytes Written) | 1,200 TB |
| MTTF | 1.5 million hours |
| Operating environment / protection performance | |
| Operating Temperature | 0 ℃ (Ta) to 85 ℃ (Tc) |
| Storage Temperature | -40 ℃ to 85 ℃ |
| Certification | RoHS compliant |
| Shock Resistance | |
| Shock Resistance (acceleration) | 9.806 km/s2 |
| Shock Resistance (G) | 1,000 G |
| Shock Resistance (duration) | 0.5 ms |
| Shock Resistance (waveform) | Half sine wave |
| Vibration | |
| Vibration (peak-to-peak) | 25.4 mm |
| Vibration (frequency range for peak-to-peak) | 10 Hz to 20 Hz |
| Vibration (peak) | 20 G |
| Vibration (frequency range for peak) | 20 Hz to 2000 Hz |
| Vibration (duration per axis) | 20 min / Axis |
| Vibration (axes) | 3 Axis |
| Power | |
| Supply Voltage | 3.3 V |
| Supply Voltage tolerance | ±5 % |
| Power Consumption (PS3, typical) | 50 mW |
| Power Consumption (PS4, typical) | 5 mW |
| Power Consumption (Active, typical) | 6.4 W |
| Compatibility | |
| Connector Type | M.2 M key Socket |
| Target Applications | Client desktops and laptops |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Or 1200TBW Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Kioxa 2TB NVMe drive - Denis, 6 February 2026
worked perfectly out of the box. Speed is impressive: AS SSD reported a Sequential read of 5286 MB/s and a write of 5228.26 MB/s. A 4K read of 72.15MB/s and a 4K write of 168.69MB/s. Overall score in AS SSD benchmark was 8212.
Category Bestsellers
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,799.00
R4,799.00
Save: R 6,000!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,299.00
R5,399.00
Save: R 2,900!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,899.00
R5,599.00
Save: R 4,300!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,699.00
Save: R 1,300!
Customers Who Bought This Also Bought
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!




