MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
In stock with WootwareR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,499.00
Save: R 1,700!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Logitech |
| Series | G432 |
| Model | 981-000770 |
| Headphone | |
| Driver | 50 mm |
| Frequency Response | 20Hz-20KHz |
| Impedance | 39 Ohms (Passive), 5k Ohms (Active) |
| Sensitivity | 107dB SPL/mW |
| Microphone (Boom) | |
| Microphone Pickup Pattern | Cardioid (Unidirectional) |
| Size | 6 mm |
| Frequency Response | 100Hz–20KHz |
| Requirements | Windows 10, Windows 8.1, Windows 7, Mac, Nintendo Switch, PS4, Xbox One, tablet, or mobile device |
| 3.5 mm audio port for console/mobile | |
| Internet Access for Logitech G HUB and 7.1 DTS Headphone:X Software Installation | |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions | 172 x 81.7 x 182mm |
| Weight | 259g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good headset - At the discount price only - Graham , 6 September 2024
The general price for this headset seems to be around R1300 at various stores. I got this on special for R899.
Once i recieved it, the quality is good and the sound is decent but it doesnt feel like a R1300 headset. It feels closer to a R600-R800 headset in terms of fit and finish and materials used.
The sound quality is decent, lacking bass though for music listening.
The included logitech USB DAC is pretty average and drops the overall dB by quite a bit when compared to plugging the 3.5mm jack straight into the motherboard.
That being said, the 7.1 surround sound in games is great and hearing footsteps etc in BF2042 was very easy and helped a lot in game.
Mic quality is very good, crystal clear and the background noise suppression is perfect.
The headset cable is nice and long and also includes a splitter as well as the DAC.
Overall a good headset for the money, just doesnt feel as premium as I had expected. - Great product - Jacques, 7 April 2022
Build quality is better than what was expected for a "budget" headset. It can become a bit uncomfortable after a few hours of use. Mic is great and sound is great. Logitech G Hub crashes on windows 11, just something to be aware of.
- Great product - Jacques, 7 April 2022
Build quality is better than what was expected for a "budget" headset. It can become a bit uncomfortable after a few hours of use. Mic is great and sound is great.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









