Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Logitech |
| Series | G Series |
| Model | G522 LIGHTSPEED (981-001544) |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 201.1 mm |
| Width | 184.4 mm |
| Depth | 81 mm |
| Weight | 290 g |
| Audio | |
| Driver Size | 40mm PRO-G Drivers |
| Frequency Response | 20Hz–20kHz |
| Sensitivity | 97dB @ 1kHz, 0.62V/10mW |
| Microphone | |
| Pickup Pattern | Omnidirectional |
| Frequency Response | 70Hz - 20kHz |
| Voice Quality | 48 kHz Broadcast Quality |
| Features | BLUE VO!CE Customization |
| Mic Type | Removable with Mute LED |
| Connectivity | |
| Connection Type | Tri-Mode LIGHTSPEED Wireless |
| USB-C to USB-A Wired | |
| Bluetooth 5.3 | |
| Wireless Range | Up to 30 meters |
| Battery & Power | |
| Battery Life (No Lighting) | Up to 90 hours |
| Battery Life (Default Lighting) | Up to 40 hours |
| RGB Lighting | |
| Lighting Zones | 8 Customizable Zones |
| Color Options | 16.8 Million Colors |
| Compatibility | |
| LIGHTSPEED | Windows, macOS, PlayStation 5 |
| Bluetooth | Devices supporting Bluetooth 5.0 or higher |
| Software | G HUB, Logitech G Mobile App |
| Comfort & Build | |
| Colour | Black |
| Lightweight with Dual-Layer Memory Foam | |
| Suspension Band | Ridges for Improved Airflow |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
Stock Coming SoonR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
Stock Coming SoonR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
Stock Coming SoonR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
Stock Coming SoonR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ASUS ROG Kithara HIFIMAN Planar Magnetic MEMS Boom Balanced Multi...
Stock Coming SoonR8,199.00
R6,999.00
Save: R 1,200!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,499.00
Save: R 1,700!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
Stock Coming SoonR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!









