Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lorgar |
| Series | Voicer Microphone Series |
| Model | Voicer 721 (LRG-CMT721) |
| Materials | Extruded Aluminum Structure |
| Steel mesh | |
| Microphone | |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Frequency Response | 50 Hz — 18 kHz |
| Sensitivity | -40 dB ± 3 dB |
| Max Sound Pressure Level | 110 dB (at 1 kHz ≤1% T.H.D) |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.1% @ 1kHz |
| Bit Depth | 16-bit |
| Sample Rate | 44.1K / 48kHz |
| Interface | USB Type-C |
| Headphone Monitor | |
| Interface | 3.5mm |
| Impedance | N/A |
| Total Harmonic Distortion (THD) | N/A |
| Frequency Response | N/A |
| Signal to noise | N/A |
| General | |
| Microphone Thread | 3/8" to 5/8" universal pantograph adapter |
| Colour | Black |
| Dimensions (with tripod) | 154.6 x 49 x 56.1mm (H x W x D) |
| Weight (with tripod) | 0.717kg |
| Boxed Accessories | Tripod |
| Quick Start Guide | |
| Mount kit | |
| Windscreen Cap | |
| Pop Filter | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Fifine T669 Pro 3 RGB Cardioid Condenser Microphone with Adjustab...
In stock with WootwareR1,999.00
R999.00
Save: R 1,000!
NearStream AM10X XLR/USB Boom Arm Supercardioid Boom Arm Dynamic ...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
NearStream AM20X XLR/USB Boom Arm Supercardioid Condenser Microph...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,499.00
Save: R 100!
NearStream AM25X XLR/USB Desk Stand Supercardioid Condenser Micro...
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!









