Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lorgar |
| Series | Azar 514TKL |
| Model | LRG-GK514TKL-BK-US |
| General | |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Keys | 87 |
| Keys Type | Mechanical |
| Key/Button Functions | Programmable |
| Switch Type | Lorgar Dream Switches (Linear) |
| Actuation Force | 40 g |
| Actuation Point | 2 mm |
| Life Cycle | 50 Million Keystrokes |
| Layout Type | Tenkeyless (75%) |
| Body Design | 2-in-1 Classic & Skeleton |
| Top Plate Material | Aluminium |
| Top Cover | Magnetic, Removable |
| RGB Lighting | Enhanced RGB System |
| Lighting Modes | 18 |
| Lighting Customization | Via LORGAR PLATFORM |
| NKRO Support | Yes |
| Connectivity | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Interface | USB-C |
| Cable Type | Removable Coiled Spring Cable |
| Cable Length | 2.3 m |
| Requires | USB-A Port |
| Physical Characteristics | |
| Dimensions (W × H × D) | 360 x 136 x 38mm |
| Weight | 0.95 kg |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR719.00
R549.00
Save: R 170!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!









