Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lorgar |
| Series | KBP7075W |
| Model | LRG-KBP7075W-WH-US |
| General | |
| Number of Keys | 81 |
| Layout | QWERTY |
| Key Type | Mechanical |
| Switch Type | LORGAR "Toxic Purple" Linear |
| Switch Lifespan | 50 Million Keystrokes |
| Actuation Force | 55 gf |
| Actuation Point | 2 mm |
| Mount Design | Gasket Mount |
| Keycaps | Double-Shot PBT, Side Legends |
| Anti-Slip Feet | Yes, With Tilt Adjustment |
| Lighting | RGB, 19 Modes, 16.8M Colors |
| OLED Display | 0.66" (64×48 px) |
| Multimedia Control | Knob |
| Features | Programmable Keys |
| LORGAR Platform Support | |
| Hot-Swappable | |
| NKRO Support | |
| Connectivity | |
| Modes | 3x (2.4 GHz, Bluetooth 5.0, USB Wired) |
| Interface | USB |
| Cable | 2.3 m Detachable Coiled USB-C to USB-A |
| Battery Capacity | 3750 mAh |
| Battery Life | Up to 312 Hours |
| Charging Time | Up to 7.5 Hours |
| Physical Details | |
| Colour | White |
| Dimensions | 327.6mm x 138.6mm x 42.35mm |
| Weight | 0.92 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR739.00
R569.00
Save: R 170!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
Stock Coming SoonR2,299.00
R1,799.00
Save: R 500!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
Stock Coming SoonR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!









